Ofiarę zabitych misjonarzy przypomniał Papież podczas modlitwy Anioł Pański. Młodzież zaprosił na liturgię pokutną do bazyliki watykańskiej, a wszystkich wiernych zachęcił do otwarcia na wolę Bożą.
Benedykt XVI nawiązał do tajemnicy Zwiastowania odmawiając z pielgrzymami modlitwę, która ją właśnie kontempluje: Anioł Pański. To pokorne i ukryte wydarzenie z życia Maryi okazało się decydujące dla historii ludzkości, gdyż dzięki niemu Bóg przyjął oblicze człowieka. Papież podkreślił, że zgoda Maryi po dziś dzień odnawia się w Kościele. Przykładem tego są święci, gotowi oddać życie za Ewangelię. 24 marca, w rocznicę zamordowania abp. Romero, obchodzony był Dzień modlitwy i postu za duchownych i świeckich misjonarzy zabitych podczas pełnienia misji.
“Misjonarze męczennicy, jak sugeruje temat tego roku, są ‘nadzieją dla świata’, ponieważ świadczą, że miłość Chrystusa jest silniejsza od przemocy i nienawiści. Oni nie szukali męczeństwa, jednak gotowi byli oddać życie, by pozostać wiernym Ewangelii. Chrześcijańskie męczeństwo uzasadnia się jedynie najwyższym aktem miłości do Boga i do braci” – powiedział Papież.
Benedykt XVI przypomniał, że w Niedzielę Palmową, obchodzony będzie w diecezjach XXII Światowy Dzień Młodzieży. Jego tematem w tym roku jest przykazanie Jezusa: "Abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem" (J 13, 34). W ramach przygotowań do tego spotkania i do obchodów Wielkiej Nocy, Papież zaprosił rzymską młodzież na liturgię pokutną. Będzie jej przewodniczył 29 marca, w Bazylice św. Piotra. Nabożeństwo połączone będzie ze sprawowaniem Sakramentu Pojednania. Zachęcając do spowiedzi Benedykt XVI stwierdził, że jest ona „prawdziwym spotkaniem z Bożą miłością, której każdy człowiek potrzebuje, aby żyć w radości i w pokoju”.
Publikujemy pełen tekst papieskich rozważań:
"Drodzy bracia i siostry!
25 marca przypada uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. W tym roku zbiega się ona z Niedzielą Wielkiego Postu i dlatego obchodzona będzie jutro. Chciałbym w każdym razie zatrzymać się na tej zdumiewającej tajemnicy wiary, którą rozważamy każdego dnia odmawiając Angelus.
Zwiastowanie, opowiedziane na początku Ewangelii św. Łukasza, jest wydarzeniem skromnym, ukrytym - nikt go nie widział, nikt o nim nie wiedział z wyjątkiem Maryi - ale jednocześnie o decydującym znaczeniu dla historii ludzkości. Kiedy Dziewica wypowiedziała swoje «tak» zwiastowaniu Anioła, poczęty został Jezus a wraz z Nim rozpoczęła się nowa epoka w dziejach, która miała zostać potem usankcjonowana w Wielkanoc jako "nowe i wieczne Przymierze".
Faktycznie «tak» Maryi jest doskonałym odbiciem «tak» samego Jezusa, kiedy przyszedł On na świat, jak napisano w Liście do Hebrajczyków interpretując Psalm 39: "Oto idę - w zwoju księgi napisano o Mnie - abym spełniał wolę Twoją, Boże" (Hbr 10, 7). Posłuszeństwo Syna odbija się w posłuszeństwie Maryi i tak, poprzez spotkanie obu tych «tak», Bóg mógł przybrać oblicze człowieka. Oto dlaczego Zwiastowanie jest także świętem chrystologicznym, ponieważ celebruje jedną z centralnych tajemnic Chrystusa: Jego Wcielenie.
W tle między innymi spotkanie z prezydentem Zelenskim podczas pogrzebu papieża Franciszka.
Nie wszyscy zwierzchnicy zwierzchnicy dykasterii Kurii Rzymskiej przestają pełnić urząd.
Na całej trasie przejazdu przez Wieczne Miasto tysiące ludzi.
Przewodniczyć jej będzie dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re.
Na pogrzeb przybyło wielu przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich, a także innych religii.