Kard. Martins o beatyfikacji Jana Pawła II

Około dwóch tygodni dzieli nas od chwili, gdy proces beatyfikacyjny Jana Pawła II wejdzie w kolejną fazę. 2 kwietnia w Bazylice Laterańskiej - czyli katedrze Wiecznego Miasta - zostanie zamknięta faza diecezjalna postępowania kanonizacyjnego.

Równocześnie cały zebrany w tym procesie materiał przekaże się Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, gdzie toczyć się będzie jego druga faza.

„W Kongregacji jest ponad 2200 procesów kanonizacyjnych i beatyfikacyjnych. Nie brakuje nam więc pracy” – powiedział prefekt tej dykasterii, kard. José Saraiva Martins. - „Sprawami zajmujemy się zazwyczaj po kolei, tak jak wpływają do Kongregacji. Oczywiście dla Jana Pawła II zrobimy wyjątek. Mimo to trudno przewidzieć, kiedy zostanie on beatyfikowany”.

Kard. Saraiva Martins wypowiedział się na ten temat w wywiadzie udzielonym portugalskiej agencji katolickiej Ecclesia z okazji obchodzonego 16 marca 50-lecia święceń. List na kapłański złoty jubileusz przesłał mu Benedykt XVI. Przypomniał w nim, że portugalski purpurat, który należy do zgromadzenia misjonarzy klaretynów i ukończył 6 stycznia 75 lat, przyjął prezbiterat 16 marca 1957 r. w Rzymie.

W Wiecznym Mieście studiował na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i Angelicum. Po uzyskaniu tam doktoratu był profesorem, najpierw w swoim zgromadzeniu, a potem przez 20 lat na Papieskim Uniwersytecie Urbaniańskim, gdzie trzykrotnie pełnił urząd rektora. W r. 1988 Jan Paweł II mianował ks. Saraivę Martinsa arcybiskupem i sekretarzem Kongregacji Wychowania Katolickiego, a w r. 1998 prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. W 2001 r. włączył go do kolegium kardynalskiego.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama