Benedykt XVI przyjął i zatwierdził zaproponowany przez episkopat austriacki wstępny program swej pielgrzymki do tego kraju. Informację tę przekazano w komunikacie końcowym z zakończonej 15 marca wiosennej sesji plenarnej Konferencji Biskupów Austrii.
Ojciec Święty ma przybyć do Wiednia 7 września. Około południa będzie przewodniczył modlitwie w centrum miasta. Tego dnia spotka się także z przedstawicielami życia publicznego. W sobotę 8 września Papież uda się do Mariazell, gdzie będzie przewodniczył Eucharystii z okazji jubileuszu 850-lecia istnienia tego sanktuarium. Po południu spotka się natomiast z duchowieństwem.
W niedzielę 9 września Benedykt XVI odprawi Mszę św. w wiedeńskiej katedrze św. Szczepana, a wieczorem powróci do Rzymu. Zaznaczono, że opublikowania oficjalnego programu papieskiej podróży do Austrii należy spodziewać się dopiero latem. Episkopat podał szereg informacji praktycznych odnośnie do możliwości udziału w spotkaniach z Ojcem Świętym. Przekazano, że już za miesiąc będzie można pisemnie zwracać się z prośbą o rezerwację bezpłatnych biletów wstępu na papieską liturgię.
Biskupi Austrii zaprosili też młodzież z krajów Europy środkowo-wschodniej na międzynarodową pielgrzymkę do Mariazell w dniach od 12 do 15 sierpnia. Chodzi o osoby między 14. a 25. rokiem życia. Zachęcono do aktywnego udziału w planowanych w najbliższą niedzielę - 18 marca, wyborach do rad parafialnych.
W nawiązaniu do 50. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich episkopat Austrii zaapelował do wiernych o aktywne uczestnictwo w działaniach na rzecz integracji europejskiej. Omawiano także aktualną sytuację społeczno-polityczną. Biskupi wezwali odpowiedzialnych swej ojczyzny, aby kobiety miały realną możliwość wyboru między aktywnością zawodową a pozostaniem w domu i roztoczeniem opieki nad własnymi dziećmi.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.