Ratyzbona: Będzie fakultet Benedykta

Na uniwersytecie w Ratyzbonie powstanie wydział poświęcony życiu i twórczości Benedykta XVI. Poinformowali o tym na wspólnej konferencji prasowej miejscowy biskup Gerhard Ludwig Müller i rektor uniwersytetu profesor Alf Zimmer. Sponsorem fakultetu będzie Fundacja Benedykta XVI, która należy do diecezji ratyzbońskiej.

To właśnie tu, na uniwersytecie w Ratyzbonie ks. prof. Joseph Ratzinger wykładał teologię dogmatyczną, zanim został mianowany arcybiskupem Monachium i Fryzyngii. Teraz głównym zadaniem nowego wydziału będzie opracowanie całej twórczości akademickiej Ratzingera, zarówno przed jak i po wyborze na Stolicę Piotrową.

Bp Ratyzbony Gerhard Ludwig Müller przypomniał, że powstały już wydania zbiorowe takich wybitnych niemieckich teologów jak Karla Rahnera, św. Edyty Stein, Karla Bartha czy Dietricha Bonhoeffera. „To wielki zaszczyt dla tego uniwersytetu i naszej diecezji, że właśnie tu zbadane i opracowane będą wszystkie dzieła Ojca Świętego, jednego z najwybitniejszych teologów naszych czasów” - powiedział bp Müller.

Fundacją Benedykta XVI, do której należeć będzie nowy wydział kierują absolwenci teologii i dawni uczniowie prof. Josepha Ratzingera. Jeden z nich, dr Ludwig Weimer powiedział, że wszystkie międzynarodowe prace badawcze o Benedykcie XVI, powinny w efekcie być kierowane przez ratyzboński wydział. Zaznaczył jednak, że jest otwarty na bliską współpracę z innymi fundacjami.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama