Benedykt XVI potępił przemoc na stadionach

Benedykt XVI stanowczo potępił wszelkie gesty przemocy kalające świat piłki nożnej. Odpowiedzialnych wezwał do większej determinacji w poszanowaniu prawa oraz w sprzyjaniu lojalności, solidarności i zdrowemu współzawodnictwu.

Watykański sekretarz stanu przesłał w imieniu Papieża telegram kondolencyjny na ręce arcybiskupa Katanii, Salvatore Gristiny. Przewodniczył on 5 lutego uroczystościom pogrzebowym inspektora Filippo Racitiego, policjanta zabitego podczas starć towarzyszących meczowi rozegranemu tam 2 lutego. Papież zapewnił rodzinę zabitego policjanta oraz przedstawicieli sił porządkowych i wszystkich, którzy ucierpieli w zamieszkach, o swej modlitwie i duchowej bliskości.

Kard. Tarcisio Bertone już wcześniej poparł decyzję władz zawieszającą rozgrywki piłkarskie we Włoszech. Wyraził nadzieję, że potrwa to dłużej niż jedną niedzielę, przez co zmusi do refleksji nad rosnącą falą zamieszek oraz do rewizji życia i pokuty.

Pogrzeb inspektora Racitiego odbył się w liturgiczne wspomnienie patronki Katanii, św. Agaty. Abp Gristina w okolicznościowym przesłaniu stwierdził, że podła przemoc, która niewypowiedzianym cierpieniem napełniła rodzinę zabitego policjanta, stanowi obrazę zarówno miasta św. Agaty, jak i uczuć religijnych całej jego społeczności. Podkreślił, że przemoc towarzysząca rozgrywkom piłkarskim we Włoszech osiągnęła rozmiar plagi, z którą pilnie trzeba walczyć. Do tego nie wystarczy chwilowe zawieszenie rozgrywek. Potrzeba odpowiedzialnej troski i współpracy wszystkich, gdyż życia nie można marnować – napisał arcybiskup Katanii.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg