Dialog religii życiową potrzebą

- Dialog trzech wielkich religii monoteistycznych jest życiową potrzebą naszych czasów - podkreślił Ojciec Święty Benedykt XVI w przemówieniu skierowanym do przedstawicieli Fundacji Międzyreligijnych i Międzykulturowych Badań i Dialogu.

Jak nigdy dotąd światu potrzeba dziś dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego trzech wielkich religii monoteistycznych. Ojciec Święty podkreślił, że powinien to być "dialog prawdziwy, szanujący różnice, odważny, cierpliwy i wytrwały, który swą siłę czerpie z modlitwy i karmi się nadzieją, która wypełnia wszystkich wierzących w Boga i pokładających w Nim ufność".

Papież przypomniał, że celem Fundacji jest odkrywanie "najbardziej istotnego i autentycznego przesłania, jakie trzy religie monoteistyczne, to znaczy judaizm, chrześcijaństwo i islam, mogą przekazać światu w XXI wieku". - Nasze tradycje religijne kładą nacisk na świętość ludzkiego życia i godność osoby ludzkiej. Razem ze wszystkimi ludźmi dobrej woli pragniemy pokoju. Dlatego powtarzam z naciskiem: międzyreligijne i międzykulturowe badania i dialog są nie wyborem, lecz życiową potrzebą naszych czasów - podkreślił Papież.

Przewodniczący Fundacji, prawosławny metropolita Damaskinos ofiarował Benedyktowi XVI "pierwszy owoc" jej prac - wydanie świętych ksiąg trzech religii w językach oryginalnych i w porządku chronologicznym ich powstawania.

W skład Fundacji Międzyreligijnych i Międzykulturowych Badań i Dialogu wchodzą żydzi, chrześcijanie i muzułmanie. Fundacja powstała w 1999 roku. Wśród jej członków-założycieli był ks. kard. Józef Ratzinger, obecny Papież, wtedy prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama