Rozpoczęty 18 stycznia Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan stanowi dobrą okazję do zapoznania się z aktualnym stanem dialogu ekumenicznego. O relacje z Cerkwią prawosławną Radio Watykańskie zapytało podsekretarza Papieskiej Rady do spraw Popierania Jedności Chrześcijan, prał. Eleuterio Fortino.
Ks. E. Fortino: Miniony, dopiero co zakończony rok obfitował w ważne wydarzenia w dialogu z Cerkwią. Jak wiemy od roku 2000 istniały problemy w pracy Komisji Mieszanej do spraw dialogu teologicznego między Kościołem katolickim a Cerkwią prawosławną. Ze względu na trudności zarówno w jej obrębie jak i w relacjach między poszczególnymi cerkwiami nie mogła się ona zebrać w okresie między rokiem 2000 a 2006. Pomimo komplikacji i napięć powstałych czy to po stronie katolickiej czy prawosławnej prace powoli postępowały naprzód. Z czasem okoliczności pozwoliły na zwołanie spotkania Międzynarodowej Komisji Mieszanej w Belgradzie. W minionym roku serdecznie i bardzo uprzejmie gościła nas Cerkiew Serbska. Wszyscy uczestnicy byli zadziwieni tą braterską gościnnością między innymi, dlatego, że wcześniej Kościół ten był dość powściągliwy i krytyczny względem dialogu. W obrębie poszczególnych kościołów dojrzewa to nowe odczucie. Podobnie rzecz wygląda w innych cerkwiach. Wymownym tego znakiem była obecność w Belgradzie przedstawicieli wszystkich Kościołów prawosławnych. Także przebieg dialogu był pozytywny. Mieliśmy również w minionym roku wiele kontaktów z poszczególnymi cerkwiami. Przewodniczący naszej dykasterii, kard. Walter Kasper odwiedził Gruzję, Serbię i Rosję. Ponadto niezmiernie istotnym elementem relacji z prawosławiem była wizyta Ojca Świętego w Patriarchacie Ekumenicznym oraz pierwsza oficjalna wizyta w Rzymie arcybiskupa Aten i całej Grecji. Obydwie wizyty zostały zwieńczone dwoma ważnymi deklaracjami wspólnymi. Zawierają one wiele elementów wspólnych: to znaczy pozytywną ocenę prowadzonego obecnie dialogu i dotychczasowych osiągnięć, wolę zintensyfikowania relacji między katolikami a prawosławnymi oraz wyrażają poparcie dla Międzynarodowej Komisji Mieszanej.
RV: Jakie są plany na przyszłość?
Ks. E. Fortino: Właśnie owa komisja, która nie dokończyła swych prac w Belgradzie zdecydowała się spotkać w roku 2007. Gospodarzem sesji będzie tym razem strona katolicka. Uzgodniono, że odbędzie się ona w Rawennie w dniach od 8 do 15 października. Jest to miasto bardzo wymowne z religijnego i historycznego punktu widzenia. Istnieje tam bogata tradycja wschodnio-bizantyńska, która z pewnością sprawi, że uczestnicy będą serdecznie, bratersko i godnie przyjęci, zgodnie z wielkim zagadnieniem odbudowy pełnej jedności chrześcijan.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.