6 stycznia wyznawcy prawosławia we wschodnim regionie Polski obchodzą Wigilię.
Przez cały dzień zobowiązani są do przestrzegania postu i wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Wieczorem w cerkwiach odprawiane są nabożeństwa przygotowujące do Liturgii Bożonarodzeniowej.
W nocy sprawowane będą liturgie podobne do katolickiej pasterki. Składają się na nie czuwanie całonocne, śpiew kolęd i Liturgia (Msza św.). Trwają zwykle około czterech godzin.
W Cerkwi nie ma żłóbka, jest za to adoracja Ikony Bożego Narodzenia. To wieczorne nabożeństwo odprawiane jest tylko w tych miejscach, gdzie wierni nie zmieściliby się do świątyni w nocy.
Rano w dniu Wigilii w cerkwiach są sprawowane nabożeństwa, po których wynosi się na środek świątyni świecę i śpiewa się Troparion, to znaczy hymn Bożego Narodzenia.
Do świąt Bożego Narodzenia wyznawcy prawosławia przygotowywali się poprzez 40 dniowy post zwany Filipowym, zakończony wigilią, którego celem jest uświęcenie ostatnich dni roku sakramentem odnowienia duchowej jedności z Bogiem i przygotowanie się do święta Bożego Narodzenia.
Dla większości prawosławnych kolacja wigilijna jest pierwszym posiłkiem tego dnia. Od rana przestrzegają ścisłego postu. Pod obrusem i na wszystkich miejscach do siedzenia, które przykrywa się kapami, obowiązkowo powinno znaleźć się sianko. Rodzina siada do wigilijnego stołu o zachodzie słońca. Na stole powinno się znaleźć dodatkowe nakrycie dla niespodziewanego gościa.
Wieczerzę wigilijną zaczyna życzeniami gospodarz domu i rozdaje rodzinie na talerzyku prosforę przyniesioną z cerkwi, która jest odpowiednikiem opłatka w kościele katolickim. Prosfory to niewielkie bułeczki składające się z dwóch części symbolizujących dwie natury Chrystusa boską i ludzką. W tradycji prawosławnej wigilia musi być postna. Na stole powinno się znaleźć 12 potraw m.in. kasza -socziwo, pierogi z grzybami, smażone ryby (np. śledź, dorsz lub karp), drożdżowe racuchy, czerwony barszcz i kompot z suszu. W wielu domach przyrządza się także kutię (pęczak z makiem, miodem i orzechami). Natomiast na wsiach popularną potrawą jest kisiel owsiany.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.