Anioł Pański: Trzech Króli i Befana

Jak w każdą uroczystość liturgiczną Benedykt XVI odmówił z pielgrzymami modlitwę Anioł Pański.

W rozważaniu przypomniał, że w pokłonie Mędrców ze Wschodu Kościół widzi pierwszy akt wiary narodów pogańskich. "Jak Maryja, Józef i pasterze z Betlejem reprezentują naród Izraela, który przyjął Pana, tak Trzej Królowie stanowią „pierwociny” narodów wezwanych do tworzenia Kościoła, nowego Ludu Bożego, już nie opartego na jednorodności etnicznej, językowej czy kulturowej, lecz jedynie na wspólnej wierze w Jezusa, Syna Bożego. Dlatego Objawienie Pańskie jest równocześnie objawieniem Kościoła, to znaczy ukazaniem jego powszechnego powołania i misji" - powiedział Papież.

Benedykt XVI złożył serdeczne życzenia obfitości pokoju i chrześcijańskiego dobrobytu wiernym Kościołów Wschodnich, którzy zgodnie z kalendarzem juliańskim, obchodzą 6 stycznia wigilię Bożego Narodzenia. Przypomniał, że również dziś przypada Światowy Dzień Misyjny Dzieci. Wychowawców zachęcił do podtrzymywania w najmłodszych ducha misyjnego, aby wyrośli z nich kiedyś gorliwi misjonarze głoszący miłość Boga i świadczący o Jego dobroci.

W modlitwie z Papieżem uczestniczyli głównie Włosi, dla których dzisiejsze święto jest dniem wolnym od pracy. Benedykt XVI pozdrowił uczestników folklorystycznego pochodu „Viva la Befana” – Niech żyje Befana. Tegoroczny korowód inspirowały tradycje miejscowości Ronciglione, nieopodal malowniczego jeziora Lago di Vico. Kilkuset osobowy orszak w strojach historycznych przeszedł spod Zamku Anioła na Plac świętego Piotra. Nie brakło w nim Befan, czyli dobrych wróżek, które dziś – zgodnie z włoską tradycją – obdarowują dzieci prezentami. Trzej Królowie w darze nieśli obrus na ołtarz prywatnej kaplicy papieskiej, płaskorzeźbę Matki Bożej wykonaną w karraryjskim marmurze oraz srebrną kopię bulli Benedykta XIII, przyznającej Ronciglione prawa miejskie. Po modlitwie Anioł Pański Mędrcy ze Wschodu wyruszyli z darami do Pałacu Apostolskiego.

Po polsku papież powiedział:

"Wspominamy dzisiaj mędrców ze Wschodu, którzy w Betlejem spotkali Króla wieków. Temu, który objawił się światu, oddali pokłon i złożyli dary. Chrystus objawia się dzisiaj także nam, poprzez Kościół, sakramenty, swoje Słowo. Jest obecny w braciach. Podejmujmy wysiłek, by Go usilnie szukać. Życzę wszystkim dobrego święta" - powiedział Benedykt XVI pozdrawiając Polaków.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg