Jak w każdą uroczystość liturgiczną Benedykt XVI odmówił z pielgrzymami modlitwę Anioł Pański.
Poniżej publikujemy pełen tekst papieskich rozważań:
"Drodzy bracia i siostry!
Dzisiejsza uroczystość Epifanii upamiętnia objawienie się Chrystusa Mędrcom, wydarzenie, któremu św. Mateusz nadaje wielkie znaczenie (por. Mt 2, 1-12). Opisuje w swej Ewangelii, że kilku "Mędrców" - najprawdopodobniej perskich przywódców religijnych - przybyło do Jerozolimy wiedzionych przez "gwiazdę", świetliste zjawisko niebieskie, które odczytali oni jako znak narodzin nowego króla żydowskiego. Nikt w mieście nie wiedział o tym, owszem, panującego króla, Heroda, bardzo zaniepokoiła ta wiadomość i wymyślił tragiczny plan "rzezi niewiniątek", ażeby wyeliminować właśnie narodzonego rywala. Natomiast Mędrcy zawierzyli Pismu Świętemu, a szczególnie proroctwu Micheasza, według którego Mesjasz miał się narodzić w Betlejem, leżącym około dziesięciu kilometrów na południe od Jerozolimy (por. Mi 5, 1). Wyruszyli w tym kierunku, ujrzeli znowu gwiazdę i pełni radości poszli za nią, aż zatrzymała się nad szopą. Weszli do środka i znaleźli dzieciątko z Maryją; oddali Mu pokłon i w hołdzie dla Jego królewskiej godności ofiarowali Mu złoto, kadzidło i mirrę.
Dlaczego wydarzenie to jest tak ważne? Ponieważ od niego rozpoczęła się realizacja przylgnięcia ludów pogańskich do wiary w Chrystusa, zgodnie z obietnicą daną przez Boga Abrahamowi, o której wspomina Księga Rodzaju: "Będę błogosławił tym, którzy tobie błogosławić będą" (Rz 12, 3). Jeśli zatem Maryja, Józef i pasterze betlejemscy reprezentują naród Izraela, który przyjął Pana, Mędrcy dali początek narodom, które także powołane są, aby być częścią Kościoła, nowego Ludu Bożego, opartego już nie na jednorodności narodowej, językowej czy kulturowej, lecz wyłącznie na wspólnej wierze w Jezusa, Syna Bożego. Objawienie Chrystusa jest zatem zarazem czasem objawienia Kościoła, to jest ukazaniem jego powołania i powszechnej misji. Rad jestem, że w tym kontekście mogę skierować serdeczne pozdrowienie do ukochanych braci i sióstr z Kościołów Wschodnich, którzy zgodnie z kalendarzem juliańskim świętować będą jutro Boże Narodzenie: serdecznie życzę im obfitości pokoju i chrześcijańskiej pomyślności.
Chciałbym też przypomnieć, że przy okazji Epifanii obchodzi się Światowy Dzień Dziecięctwa Misyjnego. To święto chrześcijańskich dzieci, które z radością przeżywają dar wiary i modlą się, ażeby światłość Jezusa dotarła do wszystkich dzieci świata. Dziękuję dzieciom z "Santa Infanzia", obecnej w 110 krajach, ponieważ są cennymi współpracownikami Ewangelii i apostołami chrześcijańskiej solidarności z najbardziej potrzebującymi. Zachęcam wychowawców do pielęgnowania w dzieciach ducha misyjnego, ażeby rodzili się wśród nich zapaleni misjonarze, świadkowie czułości Boga i głosiciele Jego miłości. Zwróćmy się teraz do Maryi Panny, Gwiazdy ewangelizacji: aby za Jej wstawiennictwem chrześcijanie we wszystkich stronach świata mogli żyć jako dzieci światłości i prowadzić ludzi do Chrystusa, prawdziwej światłości świata.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.