Z udziałem 40 tys. młodych z całej Europy, w tym 8 tys. Polaków, w Zagrzebiu trwa 29. Europejskie Spotkanie Młodych zorganizowane przez wspólnotę braci z Taizé. 30 grudnia to trzeci dzień spotkania. 29 grudnia w czasie wieczornej modlitwy przełożony wspólnoty br. Alois wezwał do przebaczenia wszystkim, którzy przyczynili się do wojen, także na Bałkanach.
Ewangelia wzywa do wzniesienia się ponad pamięć przez przebaczenie – mówił do uczestników spotkania br. Alois. Przyznał, że ubiegły wiek obfitował w przemoc, ale również wtedy rodziły się niespodziewane pojednania za sprawą garstki osób, które wierzyły w pokój. Tych słów młodzież słuchała w niezwykłym skupieniu. Zabrzmiały one wyjątkowo ze względu na Bałkany, miejsce obecnego spotkania młodych. Br. Aloisa słuchali ze wzruszeniem i Chorwaci i Serbowie. – To było niezwykłe przeżycie – mówi br. Marek z Taizé. – Ci ludzie mają w pamięci koszmarne obrazy wojny. Dlatego to wezwanie do przebaczenia brzmi szczególnie, nie jest pustym słowem, jakąś dziwną ideą. Razem z młodymi modlił się arcybiskup Zagrzebia kard. Josef Bozanić, a list do uczestników spotkania wystosował prezydent Chorwacji Stjepan Mesić.
30 grudnia jest trzecim dniem 29. Europejskiego Spotkania Młodych, zorganizowanego w Zagrzebiu. Po śniadaniu u rodzin i porannych modlitwach w parafiach, młodzież przyjechała do centrum Zagrzebia by wziąć udział w warsztatach. Młodzi Europejczycy zastanawiają się jak pomóc starszym w ich osamotnieniu, jak dzielić się z ludźmi wolnym czasem.
Bracia z Taizé przygotowali spotkanie z byłymi narkomanami ze wspólnoty Cenacolo, działającej także w Polsce. „Myślę, że spotkanie również z takimi ludźmi pokazuje, że także oni są obok nas i wzywa nas do tego, abyśmy okazywali miłość miłosierną” – powiedziała jedna z uczestniczek spotkania.
Młodzież przygotowuje się też do sylwestrowej zabawy, w czasie której każdy kraj będzie miał okazję zaprezentować swoją tradycję i zwyczaje. Jak zostanie zaprezentowana Polska? „Na pewno polonez, zastanawiałyśmy się także nad ugotowaniem bigosu, ale to jednak zajmuje dużo wolnego czasu, którego nie mamy” – powiedziały uczestniczące w spotkaniu Polki.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.