Z udziałem 40 tys. młodych z całej Europy, w tym 8 tys. Polaków, w Zagrzebiu trwa 29. Europejskie Spotkanie Młodych zorganizowane przez wspólnotę braci z Taizé. 30 grudnia to trzeci dzień spotkania. 29 grudnia w czasie wieczornej modlitwy przełożony wspólnoty br. Alois wezwał do przebaczenia wszystkim, którzy przyczynili się do wojen, także na Bałkanach.
Ewangelia wzywa do wzniesienia się ponad pamięć przez przebaczenie – mówił do uczestników spotkania br. Alois. Przyznał, że ubiegły wiek obfitował w przemoc, ale również wtedy rodziły się niespodziewane pojednania za sprawą garstki osób, które wierzyły w pokój. Tych słów młodzież słuchała w niezwykłym skupieniu. Zabrzmiały one wyjątkowo ze względu na Bałkany, miejsce obecnego spotkania młodych. Br. Aloisa słuchali ze wzruszeniem i Chorwaci i Serbowie. – To było niezwykłe przeżycie – mówi br. Marek z Taizé. – Ci ludzie mają w pamięci koszmarne obrazy wojny. Dlatego to wezwanie do przebaczenia brzmi szczególnie, nie jest pustym słowem, jakąś dziwną ideą. Razem z młodymi modlił się arcybiskup Zagrzebia kard. Josef Bozanić, a list do uczestników spotkania wystosował prezydent Chorwacji Stjepan Mesić.
30 grudnia jest trzecim dniem 29. Europejskiego Spotkania Młodych, zorganizowanego w Zagrzebiu. Po śniadaniu u rodzin i porannych modlitwach w parafiach, młodzież przyjechała do centrum Zagrzebia by wziąć udział w warsztatach. Młodzi Europejczycy zastanawiają się jak pomóc starszym w ich osamotnieniu, jak dzielić się z ludźmi wolnym czasem.
Bracia z Taizé przygotowali spotkanie z byłymi narkomanami ze wspólnoty Cenacolo, działającej także w Polsce. „Myślę, że spotkanie również z takimi ludźmi pokazuje, że także oni są obok nas i wzywa nas do tego, abyśmy okazywali miłość miłosierną” – powiedziała jedna z uczestniczek spotkania.
Młodzież przygotowuje się też do sylwestrowej zabawy, w czasie której każdy kraj będzie miał okazję zaprezentować swoją tradycję i zwyczaje. Jak zostanie zaprezentowana Polska? „Na pewno polonez, zastanawiałyśmy się także nad ugotowaniem bigosu, ale to jednak zajmuje dużo wolnego czasu, którego nie mamy” – powiedziały uczestniczące w spotkaniu Polki.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.