Watykan zasmucony egzekucją Saddama

Stolica Apostolska ze smutkiem przyjęła wiadomość o wykonaniu kary śmierci na byłym irackim dyktatorze, Saddamie Husajnie. Komunikat w tej sprawie wydał watykański rzecznik prasowy, o. Federico Lombardi.

Zaznaczył, że wykonanie kary śmierci jest zawsze wiadomością tragiczną. Budzi smutek nawet, kiedy chodzi o osobę, która dopuściła się poważnych zbrodni. Kościół katolicki wiele razy przypominał swoje stanowisko, przeciwne karze śmierci. "Zabicie winnego nie jest drogą do przywrócenia sprawiedliwości i pojednania społeczeństwa. Przeciwnie istnieje ryzyko nasilenia odwetu i nowej fali przemocy. W tym ponurym okresie w życiu narodu irackiego można jedynie życzyć, aby wszyscy odpowiedzialni podjęli wszelkie wysiłki, żeby w tej dramatycznej sytuacji pojawiły się wreszcie nadzieje na pojednanie i pokój" - stwierdził watykański rzecznik prasowy.

Nuncjusz apostolski w Bagdadzie, abp Francis Assisi Chullikat w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego przypomniał, że Benedykt XVI wielokrotnie wyrażał swój niepokój o los irackich chrześcijan. Ojciec Święty jest zatroskany wszystkimi problemami, przed którymi staje Kościół w Iraku. Dał temu wprost wyraz w orędziu „Urbi et Orbi”. Ponadto w liście do wszystkich katolików Bliskiego Wschodu Papież mówi o bardzo ważnej sprawie – masowej emigracji chrześcijan z Palestyny, a zwłaszcza z Iraku. Abp Chullikat przytoczył niedawne szacunki, z których wynika, że chrześcijanie stanowią ponad 40 proc. migrujących. Większość z nich udaje się do Syrii, inni do Jordanii lub Libanu.

Wielu wyjeżdża do krajów zachodnich. Problem ten niepokoi również Kościół lokalny. Stara się on przekonać chrześcijan do pozostania w ojczyźnie i dawania świadectwa wierze, aby Kościół był żywy także w Iraku. Ważnym problemem jest również sprawa wolności religijnej. Mówi o niej nowa konstytucja, chociaż trudno obecnie ją realizować. Zresztą w tekście ustawy podstawowej jest wiele dwuznaczności. "Mamy nadzieję, że po wprowadzeniu poprawek wolność religijna będzie w niej jaśniej wyrażona. Wszystko to trzeba uporządkować na płaszczyźnie pojednania narodowego, aby były respektowane i uznane prawa mniejszości w skali ogólnokrajowej"- stwierdził nuncjusz apostolski w Iraku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg