Stolica Apostolska ze smutkiem przyjęła wiadomość o wykonaniu kary śmierci na byłym irackim dyktatorze, Saddamie Husajnie. Komunikat w tej sprawie wydał watykański rzecznik prasowy, o. Federico Lombardi.
Zaznaczył, że wykonanie kary śmierci jest zawsze wiadomością tragiczną. Budzi smutek nawet, kiedy chodzi o osobę, która dopuściła się poważnych zbrodni. Kościół katolicki wiele razy przypominał swoje stanowisko, przeciwne karze śmierci. "Zabicie winnego nie jest drogą do przywrócenia sprawiedliwości i pojednania społeczeństwa. Przeciwnie istnieje ryzyko nasilenia odwetu i nowej fali przemocy. W tym ponurym okresie w życiu narodu irackiego można jedynie życzyć, aby wszyscy odpowiedzialni podjęli wszelkie wysiłki, żeby w tej dramatycznej sytuacji pojawiły się wreszcie nadzieje na pojednanie i pokój" - stwierdził watykański rzecznik prasowy.
Nuncjusz apostolski w Bagdadzie, abp Francis Assisi Chullikat w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego przypomniał, że Benedykt XVI wielokrotnie wyrażał swój niepokój o los irackich chrześcijan. Ojciec Święty jest zatroskany wszystkimi problemami, przed którymi staje Kościół w Iraku. Dał temu wprost wyraz w orędziu „Urbi et Orbi”. Ponadto w liście do wszystkich katolików Bliskiego Wschodu Papież mówi o bardzo ważnej sprawie – masowej emigracji chrześcijan z Palestyny, a zwłaszcza z Iraku. Abp Chullikat przytoczył niedawne szacunki, z których wynika, że chrześcijanie stanowią ponad 40 proc. migrujących. Większość z nich udaje się do Syrii, inni do Jordanii lub Libanu.
Wielu wyjeżdża do krajów zachodnich. Problem ten niepokoi również Kościół lokalny. Stara się on przekonać chrześcijan do pozostania w ojczyźnie i dawania świadectwa wierze, aby Kościół był żywy także w Iraku. Ważnym problemem jest również sprawa wolności religijnej. Mówi o niej nowa konstytucja, chociaż trudno obecnie ją realizować. Zresztą w tekście ustawy podstawowej jest wiele dwuznaczności. "Mamy nadzieję, że po wprowadzeniu poprawek wolność religijna będzie w niej jaśniej wyrażona. Wszystko to trzeba uporządkować na płaszczyźnie pojednania narodowego, aby były respektowane i uznane prawa mniejszości w skali ogólnokrajowej"- stwierdził nuncjusz apostolski w Iraku.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.