O losie setek tysięcy irackich uchodźców w Syrii Papież przypomniał odmawiając z pielgrzymami Anioł Pański. Pomaga im już syryjska Caritas, jednak potrzeby są znacznie większe.
Drodzy bracia i siostry!
W dzisiejszą III Niedzielę Adwentu liturgia zaprasza nas do radości ducha. Czyni to w słynnej antyfonie, która cytuje wezwanie apostoła Pawła: "Gaudete in Domino", "Radujcie się zawsze w Panu... Pan jest blisko!" (por. Fil 4, 4.5). Również pierwsze czytanie biblijne Mszy św. jest zaproszeniem do radości. Prorok w końcu VII wieku przed Chrystusem zwraca się do miasta Jerozolimy i do jej mieszkańców tymi słowami: "Wyśpiewuj, Córko Syjońska! Podnieś radosny okrzyk, Izraelu! Ciesz się i wesel z całego serca, córo Jeruzalem!... Pan, twój Bóg, jest pośród ciebie, Mocarz, który zbawia" (So 3, 14.17). Sam Bóg przestawiony zostaje z podobnym uczuciem: "Uniesie się weselem nad tobą, odnowi cię swoją miłością, wzniesie okrzyk radości" (So 3, 17-18a). Obietnica ta wypełniła się w całej pełni w tajemnicy Bożego Narodzenia, którą obchodzić będziemy za tydzień i wymaga "dziś" odnowy naszego życia i naszej historii.
Radość, jaką liturgia budzi w sercach chrześcijan, nie jest zastrzeżona wyłącznie dla nich: to prorocze przesłanie skierowane do całej ludzkości, w szczególny sposób do najuboższych, w tym przypadku najbiedniejszych w radość! Myślimy o naszych braciach i siostrach, którzy szczególnie na Bliskim Wschodzie, w niektórych częściach Afryki i w innych stronach świata przeżywają dramat wojny: jaką radość mogą przeżywać? Jakie będzie ich Boże Narodzenie? Myślimy o tak wielu chorych i o osobach samotnych, które, poza tym, że na ciele, dotknięte są także na duszy, gdyż nierzadko czują się opuszczone: jak dzielić z nimi radość, by uszanować także ich cierpienie? Ale myślimy także o tych - zwłaszcza młodych - którzy zatracili sens autentycznej radości i na próżno szukają jej tam, gdzie nie można jej znaleźć: w rozpaczliwej pogoni za samopotwierdzeniem i sukcesem, w fałszywej rozrywce, w konsumpcjonizmie, w momentach odurzenia, w sztucznych rajach narkotyków i wszelkiej postaci alienacji. Nie możemy nie skonfrontować dzisiejszej liturgii i jej "Raduj się!" z tą dramatyczną rzeczywistością. Jak za czasów proroka Sofoniasza, właśnie do tych, którzy są w próbie, do "zranionych przez życie i osieroconych przez radość" zwraca się w sposób szczególny Słowo Pańskie. Zaproszenie do radości nie jest orędziem alienującym ani jałowym półśrodkiem, lecz przeciwnie, jest proroctwem zbawienia, apelem do wyzwolenia, które rozpoczyna się od wewnętrznej odnowy.
Ażeby przemienić świat, Bóg wybrał skromną dziewczynę z wioski w Galilei, Maryję z Nazaretu i zwrócił się do Niej z tym pozdrowieniem: "Raduj się, łaski pełna, Pan z Tobą". W słowach tych leży tajemnica autentycznego Bożego Narodzenia. Bóg powtarza je Kościołowi, każdemu z nas: Radujcie się, Pan jest blisko! Z pomocą Maryi ofiarujmy siebie samych, z pokorą i odwagą, ażeby świat przyjął Chrystusa, który jest źródłem prawdziwej radości.
Po modlitwie Anioł Pański:
(po włosku) Myśl moją kieruję dzisiaj ku setkom tysięcy irackich uchodźców w Syrii, zmuszonych do opuszczenia swego kraju z powodu dramatycznej sytuacji, jaka tam panuje. Na ich rzecz zaangażowała się już całkowicie syryjska Caritas; zwracam się jednak do wrażliwości osób prywatnych, organizacji międzynarodowych i rządów, aby uczynili dalszy wysiłek i wyszli naprzeciw ich najbardziej nie cierpiącym zwłoki potrzebom. Zanoszę do Pana modlitwę, ażeby obdarzył pociechą tych braci i siostry i nakłonił do wielkoduszności serca wielu ludzi.
Kieruję teraz specjalne pozdrowienie do dzieci i dorastającej młodzieży z Rzymu, którzy przybyli wraz z rodzinami i wychowawcami po błogosławieństwo figurek Dzieciątka Jezus, przeznaczonymi do szopek w ich domach, szkołach i oratoriach (świetlicach przy parafiach - przyp. tł.). Dziękuję Centrum Rzymskich Oratoriów, które zorganizowało tę wymowną pielgrzymkę i z serca błogosławię wszystkie "Bambinelli". Drogie dzieci, przy szopce proście Jezusa także w intencjach Papieża! Dziękuje wam i życzę wam wesołych Świąt!
Pozdrawiam wszystkich pielgrzymów włoskich, w szczególności wiernych z parafii Santa Francesca Cabrini w Rzymie, pracowników Gruppo Telecom Italia, klub sportowy "Pallacanestro Cantù", który obchodzi 70-lecie działalności, personel szpitala San Giuseppe e Melorio w Santa Maria Capua Vetere, orszak historyczno-folklorystyczny, zorganizowany przez akademię "Nuova Ellade Italia" oraz stowarzyszenie kulturalne "Per una speranza in più" z Werony. Wszystkim życzę dobrej niedzieli i owocnych przygotowań do świąt Bożego Narodzenia.
(po polsku) Radujcie się zawsze w Panu, raz jeszcze powtarzam: radujcie się. Pan jest blisko! Słowami dzisiejszej Niedzieli "Gaudete" pozdrawiam wszystkich Polaków. Z radością czekamy na Chrystusa. To On nas zbawia. Przychodzi do nas w swoim Słowie, sakramentach i w drugim człowieku. Zna i kocha każdego z nas. Otwórzmy Mu nasze serca. Niech Ten, na którego czekamy nam błogosławi.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.