Wkrótce adhortacja o Eucharystii i dokument o Mszy trydenckiej

Papieski dokument zezwalający na swobodne odprawianie Mszy św. w rycie trydenckim, który obowiązywał przed Soborem Watykańskim II, zostanie wydany po Bożym Narodzeniu - zapowiedziała katolicka agencja prasowa ACI.

Według tego samego źródła, posynodalna adhortacja apostolska o Eucharystii ujrzy światło dzienne w połowie stycznia 2007 r.

Zezwolenie na celebrowanie Mszy po łacinie w rycie ustanowionym w XVI w. przez papieża św. Piusa V sprawi, że nie będzie już potrzebne dotychczasowe pozwolenie miejscowego biskupa na jej odprawianie. Ostateczna redakcja dokumentu została dokonana podczas niedawnych obrad Papieskiej Komisji "Ecclesia Dei", której zadaniem jest dialog ze zwolennikami schizmatyckiego abp. Marcela Lefebvre'a. To oni domagają się od lat przywrócenia rytu trydenckiego w liturgii. Jednak papieski dokument - według ACI - nie będzie zawierał żadnego odniesienia do założonego przez arcybiskupa schizmatyckiego Bractwa św. Piusa X i jego statusu kanonicznego.

Natomiast adhortacja apostolska podsumowująca owoce Synodu Biskupów nt. Eucharystii, jaki odbył się w Watykanie jesienią 2005 r., jest już gotowa. Obecnie jej tekst tłumaczony jest kilka języków, w których ma zostać publicznie przedstawiona po 15 stycznia. Zdaniem ACI adhortacja zawierać będzie m.in. ponowne potwierdzenie obowiązku celibatu księży, zachętę do używania łaciny w liturgii i zobowiązanie do uczenia tego języka w seminariach. Podkreśli znaczenie śpiewu gregoriańskiego i sakralnej muzyki polifonicznej, które nie powinny być zastępowane muzyką współczesną.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg