Watykan: Dwa ogniwa łańcucha św. Pawła dla prawosławnych Greków

Dwa ogniwa łańcucha, którym według tradycji skuty był św. Paweł, otrzyma od Benedykta XVI zwierzchnik Greckiego Kościoła Prawosławnego Chrystodulos, przybywający pojutrze z oficjalną wizytą do Rzymu. Dar papieski przekazany zostanie arcybiskupowi Aten i całej Grecji w bazylice św. Pawła za Murami.

O inicjatywie poinformował archiprezbiter bazyliki kard. Andrea Cordero Lanza di Montezemolo. Przypomniał, że dar dla głowy greckiej Cerkwi autokefalicznej przygotował już Jan Paweł II, jednakże jego wizyta w Watykanie nie doszła do skutku za życia papieża-Polaka.

Abp Chrystodulos przybędzie w dniach 13-16 grudnia z pierwszą w historii oficjalną wizytą do Watykanu. Rano 14 grudnia z arcybiskupem Aten i całej Grecji spotka się papież Benedykt XVI. Grecki hierarcha odbierze także doktorat honoris causa, przyznany mu przez Papieski Uniwersytet Laterański. Wraz z towarzyszącymi mu osobami odwiedzi również niektóre miejsca święte (bazyliki, katakumby) Wiecznego Miasta.

Podczas swojej "pielgrzymki śladami św. Pawła" w 2001 r., na Areopagu w Atenach Jan Paweł II podpisał wspólną deklarację z abp. Chrystodulosem. Był też przyjęty przez członków Świętego Synodu Greckiego Kościoła Prawosławnego. W następnych latach dochodziło do wymiany wizyt delegacji obu Kościołów, zaś sam arcybiskup Aten i całej Grecji był obecny na pogrzebie papieża Jana Pawła II.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg