Abp Christodulos przybędzie do Rzymu

W dniach od 13-16 grudnia po raz pierwszy w dziejach przybędzie z oficjalną wizytą do Rzymu zwierzchnik prawosławnej Cerkwi greckiej. Poinformowało o tym biuro prasowe Stolicy Apostolskiej. Przypomniano, że arcybiskup Aten i całej Grecji uczestniczył już w pogrzebie Jana Pawła II.

Ojciec Święty przyjmie arcybiskupa Christodoulosa i towarzyszące mu osoby 14 grudnia do południa. W programie pobytu zwierzchnika Cerkwi greckiej znajdują się także odwiedziny w bazylice św. Pawła za Murami, gdzie otrzyma on część łańcucha, którym był skuty w więzieniu św. Paweł. Na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim dostojny gość przyjmie tytuł doktora honoris causa. Abp Christodoulos uda się ponadto z pielgrzymką do niektórych rzymskich bazylik i katakumb.

Radość z tej wizyty i nadzieję na jej owocny przebieg wyraził 3 listopada Święty Synod Greckiej Cerkwi Prawosławnej. Watykańskie biuro prasowe przypomina, że początek kontaktów z Cerkwią grecką związany jest z jubileuszową pielgrzymką Jana Pawła II śladami św. Pawła, w roku 2001. Przy tej okazji Papież i arcybiskup Christodoulos podpisali wspólną deklarację. Po niej doszło do wizyty delegacji greckiej w Rzymie oraz watykańskiej w Atenach. Miały też miejsce inne kontakty braterskie między Kościołami Rzymu i Aten.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg