„Męczeństwo to powszechne znamię Kościoła zarówno kiedyś, jak i dzisiaj. Co roku zabijanych jest z nienawiści do wiary co najmniej sto tysięcy chrześcijan – tzn. jedenastu na godzinę, a jeden co pięć minut” – przypomniał prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
Kard. Angelo Amato mówił o tym wieczorem 8 marca b.r. na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim podczas prezentacji książki „Świadkowie wiary. Doświadczenia osobiste i zbiorowe katolików w Europie Środkowo-Wschodniej pod reżimem komunistycznym” („Testimoni della fede. Esperienze personali e collettive dei cattolici in Europa centro-orientale sotto il regime comunista”).
Obszerny, liczący 1243 strony tom pod redakcją profesora tej rzymskiej uczelni ks. Jana Mikruta, pochodzącego z Podhala kapłana archidiecezji wiedeńskiej, ukazał się w języku włoskim w Weronie. Zawiera on opracowania kilkudziesięciu historyków i teologów z różnych krajów środkowoeuropejskich, poświęcone często męczeńskim świadkom wiary z tych terenów. Gdy chodzi o Polskę, są to m.in. kard. Stefan Wyszyński, bp Czesław Kaczmarek, abp Ignacy Tokarczuk, bł. ks. Jerzy Popiełuszko i św. Jan Paweł II. Wiele z tych postaci zostało wyniesionych do chwały ołtarzy. Stąd w prezentacji dzieła – na której obecni byli liczni duchowni i studenci z krajów tego regionu oraz dyplomaci reprezentujący je przy Stolicy Apostolskiej, w tym ambasador Polski Janusz Kotański – wziął udział szef dykasterii zajmującej się sprawami kanonizacyjnymi.
Kard. Amato przypomniał, że osobiście przewodniczył w imieniu Papieża beatyfikacjom kilkudziesięciu wspomnianych w książce osób, tak duchownych, jak i świeckich. Zwrócił uwagę, że męczennik umierając „nie złorzeczy, nie potępia, ale z miłością przebacza i modli się za swoich prześladowców”. Taka postawa zdumiewa, a czasem nawet nawraca tych, którzy są jej świadkami. „Mówić dziś o męczennikach to nie anachronizm – powiedział prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. – Dramatyczne wydarzenia zeszłego stulecia i początku obecnego potwierdzają głębokie znaczenie męczeństwa, będącego wyznaniem wiary, które zawsze towarzyszy Kościołowi Chrystusowemu”. Kard. Amato przypomniał ubiegłoroczną śmierć z rąk islamistów ks. Jaquesa Hamela we Francji i czterech sióstr Misjonarek Miłości w Jemenie. Wskazał, że oprócz terenów pod kontrolą tzw. Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii prześladowania cierpią obecnie najbardziej chrześcijanie Nigerii, Indii, Korei Północnej, Somalii, Pakistanu, a także Cypru.
Czuł się osobiście zobowiązany do niesienia przesłania przekazanego siostrze Faustynie przez Jezusa.
Pełnił posługę biskupa pomocniczego archidiecezji łódzkiej przez ponad 25 lat.
Wśród tematów rozmowy wymieniono wojnę na Ukrainie i inicjatywy mające na celu jej zakończenie.