Patriarcha Konstantynopola: Wielkie oczekiwania wobec wizyty Papieża

Wobec wizyty Benedykta XVI w Turcji mamy wielkie oczekiwania - powiedział Patriarcha Ekumeniczny Bartłomiej I. Podczas spotkania z dziennikarzami w Stambule honorowy światowego zwierzchnik prawosławia z wielkim uznaniem mówił o Benedykcie XVI i jego poprzedniku Janie Pawle II.

Patriarcha poinformował, że obecnie trwają prace nad tekstem wspólnego oświadczenia, które zwierzchnicy obydwu Kościołów podpiszą 30 listopada w katedrze św. Jerzego w Stambule.

Patriarcha ekumeniczny wyjaśniał, że wizyta służy przede wszystkim oficjalnemu dialogowi pomiędzy Kościołem prawosławnym i katolickim, który na płaszczyźnie teologicznej, po wielu latach, został na nowo podjęty w Belgradzie. Bartłomiej I wskazał także na intensywny dialog jego Kościoła z przedstawicielami islamu i judaizmu.

Z uznaniem mówił o postawie Watykanu wobec niepokojów na płaszczyźnie katolicko-muzułmańskiej jakie zaistniały po wykładzie Benedykta XVI na Uniwersytecie w Ratyzbonie. Jego zdaniem Watykan się nie ugiął i podtrzymał decyzję o podróży Papieża do Turcji. Patriarcha przypomniał, że papież wyraził ubolewanie i wyjaśnił wszystkie nieporozumienia wobec wyrażonych w wykładzie opinii na temat islamu.

"Te wyrazy ubolewania zostały przyjęte przez muzułmanów z wyjątkiem ekstremistów" - podkreślił Bartłomiej I i wskazał na niedawne oświadczenie w tej sprawie wystosowane przez 38 islamskich teologów i duchownych, którzy zaakceptowali wyjaśnienia papieża. Wśród sygnatariuszy oświadczenia jest szef urzędu ds. wyznań, Alim Bardakoglu, który jest jednocześnie wielkim mufti Turcji. Bardakoglu poinformował niedawno, że podczas spotkania będzie stawiał papieżowi "przy całym szacunku dla jego osoby poważne pytania".

Podczas spotkania z dziennikarzami Bartłomiej I mówił także o zorganizowanej w Stambule ONZ-owskiej konferencji na temat przezwyciężenia napięć pomiędzy islamem a światem Zachodu. Uczestniczyli w niej eksperci z całego świata i ustępujący sekretarz generalny tej organizacji Kofi Annan. Na zaproszenie tureckiego premiera Recepa Tayyip Erdogana w konferencji "Dialog kultur" wziął także udział Patriarcha Ekumeniczny.

Zdaniem ekspertów to zaproszenie grecko-prawosławnego zwierzchnika było "znakiem nadziei" na polepszenie pełnych napięć relacji pomiędzy tureckimi władzami a Kościołem prawosławnym w tym kraju. Według tureckich władz patriarchat Konstantynopola ogranicza się wyłącznie do niewielkiej mniejszości grecko-prawosławnej w Turcji, a nie honorowego zwierzchnictwa nad światowym prawosławiem.

Z okazji prawosławnych obchodów uroczystości św. Andrzeja Benedykt XVI i Bartłomiej I będą mieli okazję spotkać się kilka razy. Najważniejszym punktem papieskiej wizyty w Patriarchacie Konstantynopola będzie udział w liturgii w katedrze św. Jerzego z okazji uroczystości patrona Patriarchatu św. Andrzeja.

Podczas nabożeństwa Papież wygłosi przemówienie i wraz z patriarchą podpisze wspólną deklarację. Na zakończenie liturgii z tarasu patriarchatu papież i patriarcha pobłogosławią zgromadzonych na liturgii wiernych.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama