Watykan-Turcja: Erdogan nie spotka się z Benedyktem XVI

W związku z prasowymi doniesieniami o możliwej nieobecności tureckiego premiera Recepa Tayyipa Erdogana podczas wizyty Ojca Świętego w Turcji watykańskie biuro prasowe wydało komunikat wyjaśniający.

„Należy sprecyzować, że Stolica Święta już od dawna była poinformowana – podczas przygotowań tej podróży – o jej zbieżności z ważnym zobowiązaniem premiera związanym ze szczytem NATO na Łotwie. Została też powiadomiona, że szef rządu postara się być w Turcji i spotkać się z Ojcem Świętym, jednak że nie może tego zagwarantować. Natomiast w przypadku nieobecności będzie reprezentowany przez inną ważną osobistość rządową, to znaczy przez wicepremiera” – czytamy w komunikacie watykańskiego biura prasowego.

Fakt nieobecności premiera potwierdził również rzecznik tureckiej ambasady w Rzymie. Suha Bacanakgil oświadczył, że „jako głowa państwa watykańskiego Benedykt XVI został zaproszony przez prezydenta Turcji, Ahmeta Necdeta Sezera, a więc spotkanie głów obu państw będzie poprawne politycznie". Przypomniał, że Papież spotka się także z szefem państwowego urzędu ds. religii. Za nieobecnością premiera nie można więc dopatrywać się żadnych podtekstów – podkreślił rzecznik tureckiej ambasady w Rzymie.

Benedykt XVI będzie przebywał w Turcji od 28 listopada do 1 grudnia. Szczyt NATO w Rydze odbędzie w dniach 28-29 listopada.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama