Bartoszewski, Stelmachowski i Komorowska dostali papieskie ordery

Historyk i były szef MSZ prof. Władysław Bartoszewski oraz były marszałek Sejmu prof. Andrzej Stelmachowski otrzymali papieskie ordery św. Grzegorza Wielkiego.

Odznaczenie, przyznawane przez papieży za szczególne zasługi dla Kościoła, jest najwyższym wyróżnieniem, jakie może otrzymać osoba świecka.

Z kolei ordery św. Sylwestra otrzymali aktorka prof. Maja Komorowska i prawnik mec. Andrzej Rościszewski.

Order św. Grzegorza Wielkiego jest czwartym w hierarchii odznaczeniem papieskim, przyznawanym za szczególne zasługi dla Kościoła. Został ustanowiony w 1831 roku przez papieża Grzegorza XVI, a zasady przyznawania zreformował w 1905 r. św. Pius X.

Order składa się z trzech klas w kategoriach cywilnej i wojskowej. Jest to najwyższe odznaczenie, jakie może otrzymać osoba świecka. Kawalerowi orderu przysługuje prawo do noszenia wspaniałego stroju, wstęgi, kapelusza i szpady. Jego nazwa związana jest z osobą papieża Grzegorza I (590-604), który nosi tytuł "Wielki".

Natomiast Order św. Sylwestra Papieża ustanowił w 1841 roku papież Grzegorz XVI. Patronem orderu jest kierujący Kościołem w latach 314-335 papież Sylwester I. Początkowo odznaczenie to przyznawano wyłącznie mężczyznom, jednak Jan Paweł II zaczął nadawać je także kobietom wybitnie zasłużonym dla Kościoła.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama