W niedzielę, 22. października o godz. 18.00, w Filharmonii Rzymskiej na Watykanie odbędzie się niezwykły koncert w hołdzie Janowi Pawłowi II.
Wydarzenie to będzie miało miejsce w ramach obchodów 25. rocznicy założenia Fundacji JP II i w zamyśle organizatorów ma być wotum wdzięczności dla Jana Pawła II - pomysłodawcy i założyciela fundacji noszącej Jego imię.
Scenariusz koncertu oparty został na ulubionej poezji i pieśni Jana Pawła II zaśpiewanej i wyrecytowanej w różnych językach, przez artystów reprezentujących różne formy przekazu i style muzyczne. Spośród polskich wykonawców usłyszymy: Natalię Kukulską, Miecza Szcześniaka, Mezo, Alicję Bachledę-Curuś, Siewców Lednicy oraz 50 osobowy chór Vox Angeli wraz z zespołem instrumentalnym „Odpowiem”. Klasyczny repertuar wykonają gwiazdy La Scali - Aleksander Teliga oraz Paulletta de Voguhn. Swoja obecnością Galę Koncertową uświetnią także: Padre Cleidimar – brazylijski charyzmatyczny kapłan, muzyk i solista, należący do wspólnoty charyzmatycznej "Cancao Nova", która działa w ramach brazylijskiej filii Fundacji Jana Pawła II, O. Stan. Fortuna – franciszkanin śpiewjący hip hop i rap, na co dzień pracujący z trudną młodzieżą na przedemieściach Bronxu, Chór noszący imię Jana Pawła II z Indonezji, Mark Mallett – Kanadyjczyk, który zaraz po śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II napisał specjalną pieśń Jemu dedykowaną oraz pochodzący ze Szkocji, a od kilku lat związany także z Polską - Brian Allan. Europę Wschodnią reprezentować będzie ukraiński zespół Greenjolly. Podczas koncertu wykonane zostaną ulubione utwory Ojca Świętego takie jak: Barka, Abba Ojcze, Ave Maria, Czarna Madonna - w specjalnie na tę okazję przygotowanych aranżacjach. Poszczególni artyści zaśpiewają także utwory z własnego repertuaru. Poezję recytować będzie Małgorzata Kożuchowska oraz Andrzej Seweryn, a całość poprowadzą: Grażyna Torbicka, Anna Popek i Piotr Adamczyk.
Koncert wyreżyseruje Grzegorz Sadurski. Producentem muzycznym jest Piotr Pałka, a producentem wykonawczym Piotr Szarek. Współorganizatorem Gali Koncertowej jest Program 2 Telewizji Polskiej. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objęli: TVP 2, Portal internetowy Opoka, Gość Niedzielny, PAP, KAI oraz Polskie Radio.
Fundacja Jana Pawła II została ustanowiona dekretem papieskim 16 X 1981 r. w odpowiedzi na wydarzenie jakim było wybranie kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Celem Fundacji, która ma charakter międzynarodowy, jest popieranie i realizacja inicjatyw o charakterze naukowym, kulturalnym, religijnym i charytatywnym, związanych z pontyfikatem Jana Pawła II. Mając na uwadze wielkość daru jakim dla Kościoła, Polski i świata jest osoba i dzieło Papieża Polaka, Fundacja podejmuje troskę o zachowanie i rozwój tego duchowego dziedzictwa oraz o przekazanie go następnym pokoleniom. Jej szczegółowe cele, to: dokumentacja i studium pontyfikatu i nauczania Jana Pawła II, również we współpracy z instytucjami o podobnym charakterze, opieka nad pielgrzymami w Rzymie – gośćmi Fundacji, pomoc w formacji duchownych i świeckich, zwłaszcza pochodzących z Europy Środkowo-Wschodniej. Cele te Fundacja realizuje poprzez konkretne programy w ramach swoich wyspecjalizowanych instytucji rozmieszczonych w różnych krajach.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.