Papież Benedykt XVI wezwał Australijczyków do skutecznych działań przeciwko ubóstwu i nierówności społecznej setek tysięcy Aborygenów.
Na drodze pojednania między białymi Australijczykami a ludnością tubylczą jest jeszcze wiele do zrobienia - podkreślił papież w orędziu odczytanym w Alice Springs podczas Mszy św. upamiętniającej 20. rocznicę wizyty Jana Pawła II. W Mszy św. uczestniczyło kilkuset Aborygenów.
"Niech przyznanie się do prawdy otworzy drogę do trwałego pojednania, które dokona się w procesie uzdrawiania poprzez wzajemne przebaczenie, niezbędny element pokoju" - napisał Benedykt XVI. Według obserwatorów, papieski apel skierowany jest do szefa rządu Australii, Johna Howarda, aby w imieniu rządu przeprosił Aborygenów za czasy ucisku.
Howard odrzuca dotychczas taką możliwość uzasadniając, że dzisiejsze pokolenie Australijczyków nie ma nic wspólnego z bezprawiem, do jakiego dochodziło w przeszłości. Benedykt XVI jest oczekiwany w Sydney w lipcu 2008 r. z okazji Światowego Dnia Młodzieży.
Orędzie papieskie zawiera też apel do przywódców Aborygenów o walkę z problemami socjalnymi, jakimi są alkoholizm i przestępczość. "Zachęcam, byście wypełniali swój autorytet na rzecz wierności tradycji - w pieśniach, historii, malarstwie, tańcu - a zwłaszcza w nowym wyrazie głębokiej świadomości Boga" - napisał papież.
W kraju dobrobytu, jakim jest Australia, większość spośród ok. 400 tysięcy Aborygenów żyje w bardzo prymitywnych warunkach. Procent przestępstw kryminalnych jest tam o wiele wyższy od średniej krajowej, wyższa jest też umieralność dzieci oraz chorób, których można uniknąć.
W 1986 r. Jan Paweł II jako pierwsza głowa państwa uznał Aborygenów jak samodzielny naród. Apelował wówczas o pojednanie między Aborygenami i pozostałą większością Australijczyków. Wezwał też Kościół Australii do większego szacunku dla kultury Aborygenów oraz do ich integracji. Od tego czasu to przemówienie papieskie ma centralne znaczenie dla Aborygenów wszelkich religii w walce z dyskryminacją i uciskiem.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.