Papieskie orędzie na Światowy Dzień Turystyki

Podczas audiencji Benedykt XVI przypomniał obchodzony 27 września Światowy Dzień Turystyki. Życzył, by służyła ona pokojowi, wspierając coraz bardziej dialog i wzajemne poszanowanie kultur.

Światowy Dzień Turystyki obchodzi się tym razem pod hasłem: „Turystyka bogaci”. Nawiązano do niego w przesłaniu, które 8 września skierował w imieniu papieża do sekretarza Światowej Organizacji Turystyki, Francesco Frangiallego, kard. Angelo Sodano, wówczas jeszcze sekretarz stanu.

Ojciec święty zachęca wszystkich, którzy należą do tej światowej organizacji, by w zakresie swoich kompetencji ukazywali w turystyce jej aspekt ubogacenia ludzkiego i duchowego. Turystyka niewątpliwie sprzyja rozwojowi gospodarczemu poszczególnych krajów i daje zatrudnienie milionom ludzi – czytamy w przesłaniu. – Korzyści, jakie daje, nie powinny być jednak wyłącznie materialne. Turystyka może wnieść wkład w autentyczny rozwój ludzki i społeczny, będąc okazją do wymiany kulturalnej, poznawania piękna przyrody i dzieł sztuki, konfrontacji różnych mentalności, tradycji i religii.

Podróżowanie ubogaca ludzkiego ducha, kiedy staramy się odkrywać, jak inni odpowiedzieli na wielkie życiowe pytania. Wymaga to poważnego przygotowania. Dlatego konieczne jest wychowywanie do wartości turystyki, tak by były doceniane i chronione ludzkie wspólnoty goszczące turystów oraz ich dobra naturalne i kulturowe.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama