Benedykt XVI pisze do Asyżu o religiach (cały tekst)

Religia może głosić jedynie pokój, nikt nie ma prawa wykorzystywać jej do aktów przemocy wobec innych ludzi. Te stwierdzenia Jana Pawła II, nawiązujące do pierwszego międzyreligijnego spotkania modlitewnego w Asyżu w intencji pokoju, przypomniał Benedykt XVI w orędziu przesłanym do miejscowego biskupa Domenico Sorrentino z okazji 20. rocznicy tamtego wydarzenia.

Z kolei w Nowym Testamencie kulminacją objawienia tego powszechnego planu miłości jest tajemnica paschalna, w której wcielony Syn Boży, we wstrząsającym akcie zbawczej solidarności oddaje się na ofiarę na krzyżu za całą ludzkość. Bóg ukazuje w ten sposób, że Jego naturą jest miłość. To chciałem podkreślić w swej pierwszej encyklice, rozpoczynającej się właśnie od słów "Deus caritas est" (1 J 4, 7). To stwierdzenie Pisma nie tylko rzuca światło na tajemnicę Boga, ale też rozświetla związki między ludźmi, którzy wszyscy powołani są do życia zgodnie z przykazaniem miłości.

Spotkanie zwołane do Asyżu przez sługę Bożego Jana Pawła II słusznie położyło nacisk na wartość modlitwy w budowaniu pokoju. Jesteśmy bowiem świadomi, jak trudna, a niekiedy po ludzku wręcz rozpaczliwa jest droga ku temu podstawowemu dobru. Pokój jest wartością, złożoną z wielu składników. Do zbudowania go są oczywiście ważne drogi natury kulturowej, politycznej i gospodarczej. Przede wszystkim jednak pokój trzeba budować w sercach. Tu bowiem rozwijają się uczucia, które mogą go podsycać bądź, przeciwnie, zagrażać mu, osłabiać i dławić go. Serce człowieka jest zresztą miejscem interwencji Boga. A zatem obok wymiaru "poziomego" stosunków z innymi ludźmi, podstawowe znaczenie okazuje się mieć w tej dziedzinie wymiar "pionowy" relacji każdego z Bogiem, w którym wszystko ma swoją podstawę. To właśnie Jan Paweł II swą inicjatywą z 1986 roku chciał przypomnieć z mocą światu. Prosił o prawdziwą modlitwę, która obejmowałaby całe istnienie. Dlatego chciał, aby towarzyszył jej post a wyrażała ją pielgrzymka, symbol drogi na spotkanie z Bogiem. Wyjaśniał on: "Modlitwa wymaga z naszej strony nawrócenia serca" ("Insegnamenti di Giovanni Paolo II", 1986, vol. II, s. 1253).

Wśród ważnych aspektów spotkania w 1986 roku podkreślić należy, że świadectwo tej wartości modlitwy dla budowy pokoju dali przedstawiciele różnych tradycji religijnych, a nastąpiło to nie na odległość, lecz w kontekście spotkania. W ten sposób modlący się wyznawcy różnych religii mogli ukazać, za pomocą języka świadectwa, że modlitwa nie dzieli, lecz łączy i stanowi decydujący element dla skutecznej pedagogii pokoju, opartej na przyjaźni, wzajemnym przyjęciu, na dialogu między ludźmi odmiennych kultur i religii. Bardziej niż kiedykolwiek wcześniej potrzebujemy tej pedagogii, szczególnie gdy spoglądamy na młode pokolenia. Tak wielu młodych ludzi na obszarach świata, naznaczonych przez konflikty, wychowywanych jest do uczuć nienawiści i zemsty, w kontekstach ideologicznych, w których pielęgnuje się nasiona dawnych urazów i przygotowuje się serca do przyszłej przemocy. Należy obalić te bariery i sprzyjać spotkaniu. Cieszę się zatem, że inicjatywy zaplanowane na ten rok w Asyżu idą w tym kierunku i że zwłaszcza Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego pomyślała o zastosowaniu tego w sposób szczególny do młodzieży.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg