Kanclerz Niemiec u Papieża

Papież Benedykt XVI przyjął w poniedziałek kanclerz Niemiec Angelę Merkel.

Głównymi punktami trwającej 50 minut rozmowy w letniej rezydencji papieskiej Castel Gandolfo były sprawy polityki światowej, zwłaszcza sytuacja na Bliskim Wschodzie - powiedziała pani kanclerz dziennikarzom po audiencji.

Kanclerz Niemiec powiedziała, że rozmawiała z Benedyktem XVI m.in. o działaniach wspólnoty międzynarodowej w sprawie Iranu oraz na temat wolności religijnej na świecie. Angela Merkel wyraziła też radość z powodu zbliżającej się wizyty papieża w Bawarii.

Pytana o stanowisko w sprawie Traktatu Konstytucyjnego Unii Europejskiej odpowiedziała, że Europie potrzebna jest tożsamość wyrażona w formie konstytucyjnej i mającej odniesienie do Boga. Podkreśliła, że Europa nosi w sobie silne cechy chrześcijaństwa i chrześcijańskiej wizji człowieka.

Pytanie zadano w związku z przejęciem przez Niemcy przewodnictwa w pracach Unii Europejskiej w pierwszej połowie 2007 roku.

Angela Merkel podkreśliła, że była to audiencja prywatna, a nie wizyta państwowa. Było to jej pierwsze spotkanie jako kanclerza Niemiec z niemieckim papieżem. Poprzednio miała już okazję spotkania z Benedyktem XVI jako szefowa opozycji tuż po jego wyborze w kwietniu 2005 r., a później - podczas XX Światowych Dni Młodzieży w Kolonii w sierpniu tegoż roku.

Kard. Joseph Ratzinger i Angela Merkel znali się już i spotykali wcześniej. Po raz pierwszy jako przewodnicząca CDU odbyła dłuższą rozmowę z ówczesnym prefektem Kongregacji Nauki Wiary w kwietniu 2003 r. Do ponownego spotkania doszło w kwietniu 2005 r. podczas uroczystości pogrzebowych Jana Pawła II.

Spotkanie niemieckiej kanclerz z papieżem było od dawna przygotowywane. Planowano je wiosną tego roku, jednak musiało zostać odłożone ze względu na kampanię wyborczą we Włoszech.

Już niebawem dojdzie do kolejnego, oficjalnego spotkania Angeli Merkel z papieżem. W pierwszym dniu wizyty w Bawarii, 9 września, w swojej rezydencji w Monachium, Ojciec Święty przyjmie na audiencji przedstawicieli władz państwowych Niemiec.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama