Modlitwa w intencji pokoju na Bliskim Wschodzie oraz zapewnienie o solidarności ojca świętego z Palestyńczykami to główne powody wizyty 20 sierpnia arcybiskupa Antonio Franco w strefie Gazy.
Przewodniczył on mszy świętej dla tamtejszych katolików oraz spotkał się z przedstawicielami społeczności muzułmańskiej. Delegata apostolskiego w Jerozolimie i Palestynie powitał gubernator strefy Gazy. Abp Franco spotkał się również z palestyńskim premierem.
Podczas konferencji prasowej watykański dyplomata przypomniał, że zdaniem Stolicy Apostolskiej wspólnota międzynarodowa powinna zapewnić, aby zarówno Izraelczycy jak i Palestyńczycy mogli we własnej ojczyźnie żyć w bezpieczeństwie i pokoju. Arcybiskupa Franco nie ominęły szykany ze strony władz izraelskich. Na przejściu granicznym zatrzymano bowiem jego kierowcę.
21 sierpnia szereg osobistości palestyńskich wystosowało na ręce Benedykta XVI list z podziękowaniami za wyrazy solidarności. Autorzy dokumentu zdecydowanie potępili politykę Izraela oraz wskazali na znaczenie, jakie dla pokoju w tym rejonie świata będzie miało utworzenie państwa palestyńskiego. „Mamy nadzieję, że Wasza Świątobliwość odegra historyczną rolę w zakończeniu okupacji naszych terytoriów i doprowadzeniu do pełnego pokoju na Bliskim Wschodzie” – napisali przedstawiciele społeczności palestyńskiej.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.