Biskupi z Chorwacji rozpoczęli wizytę ad limina Apostolorum (3-11 lipca). Benedykt XVI przyjął na prywatnych audiencjach 3 przedstawicieli tej konferencji episkopatu.
Katolicy stanowią 86% 4,5-milionowej ludności Chorwacji. Mają 3 metropolie z 15 diecezjami – w tym jedną obrządku bizantyjskiego – i ordynariat polowy. Prawosławnych jest tam 4,4%, a muzułmanów – około 2%. Słowianie przybyli na te ziemie w VII wieku i zetknęli się z obecnym już tam chrześcijaństwem, stając się pierwszym ewangelizowanym ludem słowiańskim.
W IX stuleciu papieże zezwolili Chorwatom na używanie języka cerkiewno-słowiańskiego w liturgii obrządku łacińskiego. W X wieku powstało królestwo Chorwacji. Od końca XI wieku kraj ten podlegał Węgrom, a jego dalmacka część Wenecji. W XVI i XVII wieku część Chorwacji znalazła się pod panowaniem tureckim, później całość pod austriackim. W roku 1918 powstało Królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców.
Jugosławia okazała się jednak eksperymentem nieudanym. Chorwacja jest niepodległa od roku 1991. Jan Paweł II odwiedził ją trzykrotnie – w latach 1994, 1998 i 2003. Podczas drugiej z tych podróży beatyfikował arcybiskupa Zagrzebia Alojzego Stepinaca, który zmarł w roku 1960 po latach komunistycznego więzienia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.