Chorwaci u Papieża

Biskupi z Chorwacji rozpoczęli wizytę ad limina Apostolorum (3-11 lipca). Benedykt XVI przyjął na prywatnych audiencjach 3 przedstawicieli tej konferencji episkopatu.

Katolicy stanowią 86% 4,5-milionowej ludności Chorwacji. Mają 3 metropolie z 15 diecezjami – w tym jedną obrządku bizantyjskiego – i ordynariat polowy. Prawosławnych jest tam 4,4%, a muzułmanów – około 2%. Słowianie przybyli na te ziemie w VII wieku i zetknęli się z obecnym już tam chrześcijaństwem, stając się pierwszym ewangelizowanym ludem słowiańskim.

W IX stuleciu papieże zezwolili Chorwatom na używanie języka cerkiewno-słowiańskiego w liturgii obrządku łacińskiego. W X wieku powstało królestwo Chorwacji. Od końca XI wieku kraj ten podlegał Węgrom, a jego dalmacka część Wenecji. W XVI i XVII wieku część Chorwacji znalazła się pod panowaniem tureckim, później całość pod austriackim. W roku 1918 powstało Królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców.

Jugosławia okazała się jednak eksperymentem nieudanym. Chorwacja jest niepodległa od roku 1991. Jan Paweł II odwiedził ją trzykrotnie – w latach 1994, 1998 i 2003. Podczas drugiej z tych podróży beatyfikował arcybiskupa Zagrzebia Alojzego Stepinaca, który zmarł w roku 1960 po latach komunistycznego więzienia.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama