Watykan: Kościół a Szoah

W Watykanie 27 czerwca ukazała się książka „Przebudź się! Nie zapominaj o człowieku, którego stworzyłeś". 80-stronnicowy zbiór przemówień Jana Pawła II i Benedykta XVI oraz dokumentów watykańskich przedstawia stosunek Kościoła katolickiego do Szoah.

Tytuł zaczerpnięto z przemówienia Benedykta XVI wygłoszonego podczas wizyty w Auschwitz-Birkenau, które również opublikowano.

„Chcemy towarzyszyć magisterium Benedykta XVI tekstami nieco bardziej opracowanymi – powiedział Radiu Watykańskiemu prezes Watykańskiej Księgarni Wydawniczej, prał. Giuseppe Scotti. Przemówienie z Auschwitz-Birkenau opatrzone jest wstępem ks. Gianfranco Ravasiego. Nawiązuje on nie tylko do tego tekstu, ale do wszystkich przemówień Jana Pawła II i Benedykta XVI na temat Szoah.

Książka zawiera też przemówienie wygłoszone w tym samym miejscu w 1979 r., z pierwszej pielgrzymki do Polski; papieskie orędzie na 60-lecie Auschwitz, ogłoszone kilka miesięcy przed śmiercią Jana Pawła II; tekst "Pamiętamy: refleksje nad Shoah" oraz deklarację Nostra Aetate, o stosunku do religii niechrześcijańskich – wszystko w jednym tomie. „Nie jest to magisterium w sensie ścisłym. Jest to refleksja papieża jako papieża, jako chrześcijanina, jako Niemca, która wpisuje się w refleksję już ponad 30 letnią, a nawet starszą, jeśli pomyślimy o Soborze Watykańskim II sprzed 40 lat” – powiedział prał. Scotti.

Tytuł włoski: “Svegliati! Non dimenticare la tua creatura, l’uomo”

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama