Arcybiskup Genui kardynał Tarcisio Bertone będzie nowym sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej - poinformowały niektóre włoskie media.
Według niepotwierdzonych informacji, Benedykt XVI już podpisał nominację dla włoskiego purpurata, który zastąpi odchodzącego na emeryturę kardynała Angelo Sodano.
Informację o nominacji dla nowego watykańskiego sekretarza stanu podała, powołując się na dobrze poinformowane źródła, włoska agencja Apcom. Wiadomość ta znajduje się również na stronach internetowych dzienników "Corriere della Sera" i "La Stampa", a obecnie cytują ją także inne media. Według nich, nominacja ma zostać ogłoszona 29 czerwca w uroczystość świętych Piotra i Pawła. Warto przy okazji zauważyć, że nominacja dla kardynała Sodano została podana do publicznej wiadomości także w to ważne dla Kościoła Rzymu święto - 29 czerwca 1991 roku.
Pogłoski o powołaniu kardynała Bertone na drugie w watykańskiej hierarchii stanowisko, odpowiadające urzędowi premiera, pojawiały się od dłuższego czasu, a w ostatnich dniach bardzo się nasiliły. Sam zainteresowany w rozmowach z dziennikarzami podkreślał, że nic o tym nie wie.
Obecny arcybiskup Genui jako sekretarz Kongregacji Nauki Wiary w latach 1995-2002 był najbliższym współpracownikiem jej prefekta - kardynała Josepha Ratzingera. Światowa opinia publiczna poznała ówczesnego arcybiskupa w roku 2000, gdyż to on na prośbę Jana Pawła II opracował tekst tak zwanej trzeciej tajemnicy fatimskiej.
Kardynał Tarcisio Bertone, salezjanin, ma 71 lat. W przeszłości był rektorem Uniwersytetu Salezjańskiego w Rzymie. Pracował także nad najnowszą wersją Kodeksu Prawa Kanonicznego. W roku 2002 Jan Paweł II mianował go arcybiskupem Genui, a rok później podniósł go do godności kardynalskiej.
Wśród watykanistów uchodzi za osobę bardzo komunikatywną i obdarzoną poczuciem humoru. Bywa gościem popularnych programów publicystycznych. To on w studiu telewizji RAI ujawnił przed rokiem nieznany epizod z ostatniego konklawe. Według relacji włoskiego purpurata, niesprawny był ustawiony w Kaplicy Sykstyńskiej piec do palenia kart po każdym głosowaniu nad wyborem papieża. Z tego powodu, jak powiedział, wydobywający się z pieca dym trochę osmalił Kaplicę ze słynnymi freskami Michała Anioła. Kardynał Bertone powiedział wówczas otwarcie, że trzeba postarać się o to, by podczas następnego konklawe piec stał w jednej z komnat obok, po to, by nie wystawiać arcydzieła na żadne niebezpieczeństwo.
Przeciwników przysporzył mu wystosowany przez niego apel o bojkot książki "Kod Leonarda da Vinci" Dana Browna. Był on pierwszym kościelnym hierarchą, który wypowiedział się przeciwko temu amerykańskiemu bestsellerowi.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.