Benedykt XVI przyjął rezygnację z pasterskiego zarządzania archidiecezją mi ńsko-mohylewską na Białorusi, złożoną zgodnie z prawem kanonicznym przez kard. Kazimierza Świątka. Równocześnie papież mianował administratorem apostolskim "sede vacante" biskupa pomocniczego tej archidiecezji, Antoniego Dziemianko.
Kard. Świątek ma 91 lat. Urodził się w mieście Valga w Estonii, jednak dwa lata później jego rodzina przeniosła się na tereny dzisiejszej Białorusi. Wstąpił do seminarium duchownego w Pińsku i w 1939 roku przyjął święcenia kapłańskie. Już w 1941 roku trafił do więzienia za "działalność antyradziecką": skazano go na karę śmierci, jednak w związku z niemiecką inwazją na Rosję zdołał uciec.
Duszpasterzował do 1944 roku, kiedy to sowieckie władze ponownie osadziły go w więzieniu, skazując na 10 lat łagru i pracy przymusowej w Workucie. Ks. Świątek odzyskał wolność w 1954 roku, po czym wrócił w strony rodzinne. Do 1989 posługiwał w katedrze pińskiej, będąc nieoficjalnie rządcą, a następnie wikariuszem generalnym tamtejszej diecezji. W 1991 Jan Paweł II mianował go arcybiskupem mińsko-mohylewskim i administratorem apostolskim diecezji pińskiej, a trzy lata później wyniósł go do godności kardynalskiej.
Bp Antoni Dziemianko ma 46 lat. Święcenia kapłańskie przyjął potajemnie w 1980 r. Sakrę biskupią otrzymał z rąk kard. Świątka przed 8 laty. Mianowanie bp. Dziemianko administratorem apostolskim oznacza, że będzie on zarządzał archidiecezją mińsko-mohylewską do momentu objęcia tej funkcji przez nowego biskupa ordynariusza.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.