Wadowice: duchowe przygotowania do papieskiej pielgrzymki

Różaniec odmawiany w rodzinach, nabożeństwa majowe i spowiedź - tak wadowiczanie przygotowują się do zbliżającej się wizyty Ojca Świętego w ich mieście. W jednej z parafii w podziemiach kościoła można będzie także oglądać film o życiu Benedykta XVI.

Duchowe przygotowania do wizyty papieża Benedykta XVI trwają w Wadowicach już od wielu miesięcy. Drugiego dnia każdego miesiąca po Mszy św. wieczornej wierni udają się pod dom rodzinny Jana Pawła II i tam odmawiają Apel Jasnogórski, śpiewają Barkę, a o godz. 21.37 trębacz odgrywa "Ciszę".

Rodzinne wieczory modlitewne - to jedna z form duchowego przygotowania do papieskiej wizyty w parafii Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, rodzinnej parafii Jana Pawła II. Podczas takich wieczorów rodziny czytają fragmenty Pisma św., homilie Jana Pawła II i odmawiają różaniec. Parafia została podzielona na rejony. W każdym z nich krąży zeszyt formatu A3, do którego rodziny wpisują swe świadectwa, intencje, życzenia. Wszystkie one zostaną zebrane w jednej księdze i ofiarowane Benedyktowi XVI podczas spotkania na wadowickim rynku. "Rodziny to domowy kościół, od którego wiele zależy. To od dojrzałości rodzin zależy dojrzałość Kościoła. W wadowickich rodzinach jest wiele siły. Pragniemy to pokazać Ojcu Świętemu" - mówi proboszcz parafii ks. prałat Jakub Gil.

Aby godnie przyjąć Benedykta XVI, odnowiono też fasadę bazyliki, obok której odbędzie się spotkanie z Ojcem Świętym. Wierni mają nadzieję, że Benedykt XVI poświeci kaplicę Jana Pawła II, która przygotowywana jest w bazylice. - Pragniemy, aby znalazł się tam fotel, na którym zasiądzie Benedykt XVI podczas swej wizyty w Wadowicach, oraz pulpit, przy którym będzie przemawiał do wiernych. W przyszłości być może znajdą się tu jakieś relikwie Jana Pawła II. W ten sposób kaplica będzie symbolem łączności obydwu papieży, symbolem pewnej ciągłości - powiedział KAI ks. Gil.

W parafii św. Piotra Apostoła w Wadowicach w dniach poprzedzających przyjazd Papieża od poniedziałku do czwartku od godz. 18.00 do 21.00 odprawiana będzie Eucharystia, nabożeństwo majowe, adoracja Najświętszego Sakramentu i Apel Jasnogórski. Aby przybliżyć osobę papieża Benedykta XVI w salce kinowej w podziemiach kościoła wyświetlany będzie w odcinkach film opowiadający o jego życiu.

Na Benedykta XVI czeka także wadowicki zakon oo. karmelitów bosych. Po zakończeniu każdej Mszy św. ojcowie karmelici modlą się w intencji Benedykta XVI do Maryi i św. Józefa. Duchowym przygotowaniem do przyjazdu Ojca Świętego były także karmelitańskie rekolekcje odprawiane w czasie, gdy przypadały rocznice śmierci i urodzin Jana Pawła II.

Wadowiczanie chcą pokazać Papieżowi, iż są żywą wspólnotą. Wszyscy zgromadzą się na niewielkim wadowickim rynku i zaśpiewają dla papieża wspólnie, począwszy od chórów dziecięcych i młodzieżowych, kończąc na dorosłych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama