„Twoje słowo jest lampą dla moich kroków…"(Ps 119,105) - to hasło pieszej pielgrzymki z Tarnowa do Krakowa na spotkanie z Benedyktem XVI, na jaką zaprasza Duszpasterstwo Akademickie „Tratwa" w Tarnowie studentów oraz młodzież ponadgimnazjalną.
To wspólne piesze wędrowanie wpisuje się w tradycję Światowych Dni Młodzieży, kiedy za każdym razem – i w Rzymie, i w Toronto, i w Kolonii – młodzież na miejsce uroczystości z papieżem szła kilkanaście kilometrów w pieszej pielgrzymce, przygotowując się duchowo na spotkanie z „Piotrem naszych czasów”. Ponadto jest to kontynuacja diecezjalnej tradycji, kiedy na spotkanie z Janem Pawłem II wyruszyło pieszo z Tarnowa do Krakowa (1997 r.) prawie 90 młodych oraz z Tarnowa do Starego Sącza (1999 r.) ponad 300 młodych ludzi.
Taka forma oczekiwania oraz przygotowania się młodzieży na to wyjątkowe wydarzenie sprawdziła się, dlatego organizatorzy pragną ją podjąć także i tym razem. Pielgrzymować będą przez małe miejscowości i osiedla, wsłuchując się podczas drogi w biblijne słowa oraz słowa, jakie skierował już do młodych obecny Ojciec Święty – stąd hasło pielgrzymki, nawiązujące do orędzia Benedykta XVI na XXI Światowy Dzień Młodzieży. W związku zaś z tematem spotkania z papieżem „Serca są przynaglane, aby patrzeć w przód…”, każdy młody przynosi ze sobą na krakowskie błonia białą świecę (nie znicz!) oraz kamień, z wypisanym swoim imieniem, nazwiskiem oraz miejscowością zamieszkania.
Każdy z czterech dni pielgrzymowania będzie miał również swoją treść i temat: „Rozumne serce”, „Wyzwolić wolność”, „Budować na Skale” oraz „Nowe pokolenie apostołów”. Na trasie wędrówki młodych znajdzie się sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie, które nawiedził podczas swej wizyty w Polsce w 2003 r. ówczesny kardynał Josef Ratzinger.
Podczas tych dni chcemy dziękować Bogu za pontyfikat Papieża – Polaka, prosząc jednocześnie o rychłą jego beatyfikacje i kanonizację - mówią organizatorzy.
Pielgrzymka rozpocznie się 24 maja mszą świętą w kościele parafialnym w Tarnowie – Mościcach o godz. 16.00. Następnie wyruszy na pierwszy etap do Biadolin Radłowskich. Kolejne miejsca docelowe, to 25 maja – Cikowice oraz 26 maja – Kraków/Bieżanów. W sobotę, 27 maja, młodzi wyruszą już bezpośrednio na spotkanie na błonia krakowskie, gdzie od godz. 14.00 rozpocznie się modlitewne czuwanie przed przybyciem Benedykta XVI. Po zakończonym spotkaniu młodzież może powrócić do domu lub z innymi oczekiwać na błoniach na niedzielną eucharystię z papieżem. Powrót z Krakowa do domów odbywa się już w sposób niezorganizowany.
Wszystkich zainteresowanych udziałem w pielgrzymce zapraszamy do osobistego kontaktu
w Duszpasterstwie Akademickim „Tratwa” (ul. Legionów 30 lub ul. Dwernickiego 1).
Młodzież niepełnoletnia, ale ponadgimnazjalna, proszona jest o przedstawienie pisemnego oświadczenia rodziców lub opiekunów, wyrażających zgodę na udział w pielgrzymce.
Koszt udziału w pielgrzymce, w zależności od możliwości finansowych młodych ludzi,
w przedziale od 10 – 20 zł. (koszty wynajmu samochodu bagażowego i sanitarnego, chleb i herbata oraz ubezpieczenie).Uczestnicy powinni posiadać swoje namioty oraz śpiwory i karimaty, gdyż noclegi zaplanowane są wokół placów przykościelnych. Są również przewidziane noclegi
w kwaterach prywatnych ( ale w zależności od liczby uczestników).
Organizatorzy zapewniają karty wstępu na sobotnie wieczorne spotkanie z Benedyktem XVI, które jednocześnie pozwalają uczestniczyć w tych samych sektorach we mszy świętej niedzielnej. Również do organizatorów należy zorganizowanie przewozu ciężkiego bagażu z noclegu na nocleg oraz przygotowanie chleba i herbaty. Wszyscy uczestnicy zobowiązani są do przestrzegania regulaminu pielgrzymki. Zgłoszenia do 17 maja (środa).
Spotkanie organizacyjne odbędzie się w siedzibie Duszpasterstwa Akademickiego „Tratwa” (ul. Dwernickiego1 ) 21 maja (niedziela) o godz. 16.00.
Kontakt: tel. 14/6317390, e-mail: wydzmlod@diecezja.tarnow.pl
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.