„Twoje słowo jest lampą dla moich kroków…"(Ps 119,105) - to hasło pieszej pielgrzymki z Tarnowa do Krakowa na spotkanie z Benedyktem XVI, na jaką zaprasza Duszpasterstwo Akademickie „Tratwa" w Tarnowie studentów oraz młodzież ponadgimnazjalną.
To wspólne piesze wędrowanie wpisuje się w tradycję Światowych Dni Młodzieży, kiedy za każdym razem – i w Rzymie, i w Toronto, i w Kolonii – młodzież na miejsce uroczystości z papieżem szła kilkanaście kilometrów w pieszej pielgrzymce, przygotowując się duchowo na spotkanie z „Piotrem naszych czasów”. Ponadto jest to kontynuacja diecezjalnej tradycji, kiedy na spotkanie z Janem Pawłem II wyruszyło pieszo z Tarnowa do Krakowa (1997 r.) prawie 90 młodych oraz z Tarnowa do Starego Sącza (1999 r.) ponad 300 młodych ludzi.
Taka forma oczekiwania oraz przygotowania się młodzieży na to wyjątkowe wydarzenie sprawdziła się, dlatego organizatorzy pragną ją podjąć także i tym razem. Pielgrzymować będą przez małe miejscowości i osiedla, wsłuchując się podczas drogi w biblijne słowa oraz słowa, jakie skierował już do młodych obecny Ojciec Święty – stąd hasło pielgrzymki, nawiązujące do orędzia Benedykta XVI na XXI Światowy Dzień Młodzieży. W związku zaś z tematem spotkania z papieżem „Serca są przynaglane, aby patrzeć w przód…”, każdy młody przynosi ze sobą na krakowskie błonia białą świecę (nie znicz!) oraz kamień, z wypisanym swoim imieniem, nazwiskiem oraz miejscowością zamieszkania.
Każdy z czterech dni pielgrzymowania będzie miał również swoją treść i temat: „Rozumne serce”, „Wyzwolić wolność”, „Budować na Skale” oraz „Nowe pokolenie apostołów”. Na trasie wędrówki młodych znajdzie się sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie, które nawiedził podczas swej wizyty w Polsce w 2003 r. ówczesny kardynał Josef Ratzinger.
Podczas tych dni chcemy dziękować Bogu za pontyfikat Papieża – Polaka, prosząc jednocześnie o rychłą jego beatyfikacje i kanonizację - mówią organizatorzy.
Pielgrzymka rozpocznie się 24 maja mszą świętą w kościele parafialnym w Tarnowie – Mościcach o godz. 16.00. Następnie wyruszy na pierwszy etap do Biadolin Radłowskich. Kolejne miejsca docelowe, to 25 maja – Cikowice oraz 26 maja – Kraków/Bieżanów. W sobotę, 27 maja, młodzi wyruszą już bezpośrednio na spotkanie na błonia krakowskie, gdzie od godz. 14.00 rozpocznie się modlitewne czuwanie przed przybyciem Benedykta XVI. Po zakończonym spotkaniu młodzież może powrócić do domu lub z innymi oczekiwać na błoniach na niedzielną eucharystię z papieżem. Powrót z Krakowa do domów odbywa się już w sposób niezorganizowany.
Wszystkich zainteresowanych udziałem w pielgrzymce zapraszamy do osobistego kontaktu
w Duszpasterstwie Akademickim „Tratwa” (ul. Legionów 30 lub ul. Dwernickiego 1).
Młodzież niepełnoletnia, ale ponadgimnazjalna, proszona jest o przedstawienie pisemnego oświadczenia rodziców lub opiekunów, wyrażających zgodę na udział w pielgrzymce.
Koszt udziału w pielgrzymce, w zależności od możliwości finansowych młodych ludzi,
w przedziale od 10 – 20 zł. (koszty wynajmu samochodu bagażowego i sanitarnego, chleb i herbata oraz ubezpieczenie).Uczestnicy powinni posiadać swoje namioty oraz śpiwory i karimaty, gdyż noclegi zaplanowane są wokół placów przykościelnych. Są również przewidziane noclegi
w kwaterach prywatnych ( ale w zależności od liczby uczestników).
Organizatorzy zapewniają karty wstępu na sobotnie wieczorne spotkanie z Benedyktem XVI, które jednocześnie pozwalają uczestniczyć w tych samych sektorach we mszy świętej niedzielnej. Również do organizatorów należy zorganizowanie przewozu ciężkiego bagażu z noclegu na nocleg oraz przygotowanie chleba i herbaty. Wszyscy uczestnicy zobowiązani są do przestrzegania regulaminu pielgrzymki. Zgłoszenia do 17 maja (środa).
Spotkanie organizacyjne odbędzie się w siedzibie Duszpasterstwa Akademickiego „Tratwa” (ul. Dwernickiego1 ) 21 maja (niedziela) o godz. 16.00.
Kontakt: tel. 14/6317390, e-mail: wydzmlod@diecezja.tarnow.pl
„Tryptyk Augustiański” zostanie premierowo wykonany 22 listopada.
„Głos Kościoła nadal ma znaczenie, kontynuujmy promocję pokoju”.
Dziś rano zadzwonił do Papieża Mahmud Abbas, prezydent Państwa Palestyńskiego.
Przy tej okazji zwrócił uwagę na nieocenioną rolę modlitwy osób starszych.