Wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej jest niezwykle uroczyście obchodzone w miejscu jej objawień w Portugalii.
Do sanktuarium w Fatimie przybyło ponad 200 tysięcy pielgrzymów z 22 krajów, w tym dziesiątki biskupów. Dwudniowym uroczystościom przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz – świadek zamachu na Jana Pawła II sprzed 25 lat.
Podczas dzisiejszej homilii metropolita krakowski przypomniał, że prawie bezpośrednio po zamachu Jan Paweł II poprosił o kopertę z trzecią tajemnicą fatimską. Od razu pomyślano o zawierzeniu świata Niepokalanemu Sercu Maryi. Modlitwę napisał osobiście papież, a ponieważ fizycznie nie był w stanie uczestniczyć 7 czerwca 1981 r. w liturgii, nagrał orędzie radiowe. Rok po zamachu – mówił kard. Dziwisz – Jan Paweł II powtórzył to zawierzenie w Fatimie. 25 marca 1984 r. w jedności ze wszystkimi biskupami świata, zawierzył Niepokalanemu Sercu Maryi ludzi i narody.
Metropolita krakowski zauważył, że zbyt wiele przelano krwi i zbyt wiele błędów powtarzało się na świecie, gdyż to, o co prosiła Maryja nie zostało spełnione. I przeciwnie, ileż rzeczy zmieniło się po roku 1981 aż po dziś dzień: ateistyczny komunizm został pokonany, a uciśnione narody mogą żyć w pokoju.
„Dziś jestem pewien, że Jan Paweł II jest w domu Ojca – mówił kard. Dziwisz. Jednak nie zapominajmy, czego musiał doświadczyć. Dziękujmy Bogu i Najświętszej Matce za jego życie, które w ciągu następnych 24 lat upłynęło na wiernej służbie Bogu, Kościołowi i ludzkości. Dlatego w dobrej wierze przyjąłem zaproszenie biskupa Fatimy, aby przewodniczyć tej uroczystej liturgii. Jestem pokornym sługą tego wielkiego papieża, a równocześnie szczęśliwym świadkiem jego świętości”.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.