Koronacja obrazu w czasie pielgrzymki

Ojciec Święty 26 maja br. w Warszawie dokona koronacji obrazu Matki Bożej Trybunalskiej. Będzie to miało miejsce w czasie Mszy św. sprawowanej przez Benedykta XVI na pl. Piłsudskiego.

Cudowny wizerunek Matki Bożej Trybunalskiej od ponad 420 lat otoczony jest kultem wiernych w Piotrkowie Trybunalskim. Od prawie 180 lat znajduje się w piotrkowskiej świątyni Ojców Jezuitów pw. Świętego Franciszka Ksawerego, będącej sanktuarium maryjnym.

Obraz zostanie koronowany przez Benedykta XVI koronami papieskimi, które poświecił jeszcze jego poprzednik na Stolicy Piotrowej sługa Boży Jan Paweł II w Rzymie 27 października 2004 roku. - Będzie to - według wiedzy, którą posiadamy - pierwsza koronacja, której dokona osobiście Ojciec Święty Benedykt XVI od początku swego pontyfikatu - zwrócił uwagę ks. Aleksander Jacyniak SJ, delegat przełożonego Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego ds. Koronacji Obrazu Matki Bożej Trybunalskiej.

Podkreślił też, że miejsce koronacji nie będzie przypadkowe. - Historia obrazu jest bowiem powiązana z początkami i rozwojem polskiego parlamentaryzmu oraz sądownictwa. Dziś centralne instytucje tych dwóch wymiarów naszego życia publicznego znajdują się w Warszawie - powiedział ks. Jacyniak. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że cudowny wizerunek zostanie ukoronowany w Dzień Matki. - Ojciec Święty będzie chciał zwrócić nam jeszcze raz uwagę na to, jak wielką Matkę posiada Lud i Kościół na polskiej ziemi - stwierdził ks. Jacyniak.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama