Deficyt w wysokości 12,4 milionów euro zanotowano w budżecie Stolicy Apostolskiej za 2015 rok. Tradycyjnie na plusie jest budżet Państwa Watykańskiego, gdzie nadwyżka wyniosła prawie 60 mln euro.
Wyniki finansowe ogłoszono tym razem znacznie później niż zwykle - zauważają watykaniści przypominając, że wcześniej sprawozdanie publikowano zazwyczaj w lipcu roku następnego. Opóźnienie, wyjaśnia się, wynika z tego, że po raz pierwszy zastosowano nowe normy obliczania, zaaprobowane przez papieża Franciszka w październiku 2014 roku w ramach wielkiej reformy watykańskich finansów.
Podobnie jak w latach poprzednich, najwięcej wydatków z budżetu Stolicy Apostolskiej przeznaczono na pensje dla personelu.
Dobre wyniki Państwa Watykańskiego, który ma osobny budżet, to - jak się podkreśla - rezultat aktywności kulturalnej, przede wszystkim Muzeów Watykańskich, obleganych przez cały rok przez zwiedzających.
W komunikacie ogłoszonym przez watykański Sekretariat ds. Ekonomii, odpowiednik ministerstwa finansów, wyjaśniono, że deficyt Stolicy Apostolskiej został znacznie zredukowany w porównaniu z poprzednimi latami. W roku 2014 wynosił on prawie 26 milionów euro, a w 2013 - 24 miliony. To oznacza, że 2015 roku niedobór był mniejszy o połowę.
Nadwyżka Państwa Watykańskiego jest nieco niższa niż w 2014 roku, gdy przekroczyła 63 mln euro.
Obecny raport - ocenił Sekretariat ds. Ekonomii- stanowi ważny krok na drodze reformy finansowej i nowej polityki ekonomicznej za Spiżową Bramą.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.