Najważniejsze w pierwszym roku Benedykta

19 kwietnia mija pierwsza rocznica wyboru papieża Benedykta XVI, pierwszego niemieckiego papieża od 482 lat. Trzy dni wcześnie, 16 kwietnia, papież obchodził swoje 79 urodziny.

Z tej okazji niemiecka agencja katolicka KNA publikuje najważniejsze wydarzenia pierwszego roku tego pontyfikatu. Oto one:

2 kwietnia 2005: śmierć papieża Jana Pawła II. Jako najstarszy "stażem" w Kurii Rzymskiej oraz jako dziekan Kolegium Kardynalskiego Joseph Ratzinger przewodniczy 8 kwietnia Mszy św. żałobnej oraz przewodniczy rozpoczętym 18 kwietnia obradom konklawe.

19 kwietnia: uczestnicy najkrótszego konklawe w dziejach Kościoła już w czwartym głosowaniu wybierają papieżem kard. Ratzingera. 265 w dziejach Kościoła papież przybiera imię Benedykta XVI, nawiązując do "papieża pokoju" Benedykta XV oraz jednego z patronów Europy i założyciela zakonu, św. Benedykta z Nursji. Benedykt XVI jest pierwszym niemieckim papieżem od 482 lat. Jedną z jego pierwszych decyzji jest postanowienie, że nie będzie przewodniczył uroczystościom beatyfikacyjnym.

13 maja: Benedykt XVI decyduje o otwarciu procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II odpowiadając na powtarzające się życzenie "Santo subito!" - święty natychmiast! Prawo kanoniczne przewiduje, że taki proces można rozpocząć w pięć lat po śmierci osoby zmarłej w opinii świętości.

9 czerwca: podczas pierwszego oficjalnego spotkania z wysokimi przedstawicielami judaizmu papież podkreśla, że pragnie kontynuować drogę swego poprzednika Jana Pawła II, również gdy chodzi o dialog chrześcijańsko-żydowski. W tydzień później przyjmuje na audiencji sekretarza generalnego Światowej Rady Kościołów, Samuela Kobię.

28 czerwca: Benedykt XVI ogłasza Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego.

koniec lipca: spór dyplomatyczny między Izraelem i Watykanem. Izrael zarzuca Benedyktowi XVI, że potępiając terroryzm nie wspomniał o zamachu w Izraelu. Watykan zdecydowanie odpiera zarzut.

18-21 sierpnia: celem pierwszej podróży zagranicznej papieża jest Światowy Dzień Młodzieży w Kolonii. Benedykt XVI spotyka się m.in. z prezydentem Niemiec Horstem Köhlerem i odwiedza synagogę . Na błoniach pod Kolonią odprawia Mszę św. z udziałem miliona osób, największą na terenie Niemiec.

Koniec sierpnia/wrzesień: papież przyjmuje w Castel Gandolfo kolejno: przełożonego tradycjonalistycznego Bractwa Księży im. św. Piusa X, Bertranda Fellaya, krytykującą islam włoską publicystkę Orianę Fallaci oraz suspendowanego teologa Hansa Künga.

15 września: Benedykt XVI przyjmuje w Watykanie dwóch naczelnych rabinów Izraela Yonę Metzgera i Schlomo Mosze Amara.

2-23 października: z udziałem 252 ojców synodalnych z 118 krajów świata XI Zgromadzenie Zwyczajne Synodu Biskupów na temat: "Eucharystia źródłem i szczytem życia oraz misji Kościoła", zakończone orędziem do ludu Bożego pt. "Eucharystia: chleb żywy dla pokoju na świecie".

8 grudnia: Benedykt XVI odprawia w bazylice św. Piotra Mszę św. w 40. rocznicę zakończenia II Soboru Watykańskiego (1963-1965).

grudzień: na krótko przed świętami Bożego Narodzenia papież zaskakuje pielgrzymów zgromadzonych na placu św. Piotra: na głowie ma "camauro", nakrycie, jakiego używali papieże XVI i XVII wieku. Według Prefektury Apostolskiej, w cotygodniowych audiencjach generalnych, modlitwach Anioł Pański na placu św. Piotra oraz w innych wydarzeniach z udziałem papieża w ciągu ośmiu miesięcy pontyfikatu Benedykta XVI uczestniczyło 2.8 mln pielgrzymów.

rok 2006:

9 stycznia: Benedykt XVI ostrzega przed "walką kultur" i potępia terroryzm

25 stycznia: Benedykt XVI ogłasza swoją pierwszą encyklikę "Deus caritas est" (Bóg jest miłością). Podkreśla w niej miłość jako centralny wymiar chrześcijaństwa i przekonuje, że miłość Boga i miłość bliźniego nierozerwalnie wiążą się ze sobą.

8 lutego: Benedykt XVI zostaje honorowym obywatelem Traunstein w Bawarii, gdzie od 1937 r. uczęszczał do szkoły i odprawiał Mszę św. prymicyjną. Wcześniej otrzymał honorowe obywatelstwo miejsca swego urodzenia, Marktl am Inn, a także Pentling koło Ratyzbony, gdzie nadal jest właścicielem domu.

20 lutego: w tzw. konflikcie wokół karykatur Mahometa Benedykt XVI potępia zamieszki wywoływane przez muzułmanów w wielu krajach. Podkreśla, że nie da się pogodzić z religią przemocy będącej odpowiedzią na obrazę.

marzec: po 1 500 latach papież rezygnuje z tytułu "patriarchy Zachodu", co zostaje przyjęte jako ekumeniczny gest wobec prawosławia.

24 marca: papież po raz pierwszy kreuje 15 nowych kardynałów, wśród nich wieloletniego sekretarza osobistego Jana Pawła II, arcybiskupa krakowskiego Stanisława Dziwisza.

2 kwietnia: Benedykt XVI oddaje hołd "niezmierzonemu dziedzictwu" Jana Pawła II. Jego śmierć przed rokiem była "spełnieniem konsekwentnego świadectwa wiary".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama