Uniwersytety i dusza

Europejskie uniwersytety mogą pomóc naszemu kontynentowi zachować swą "duszę", ożywiając jego chrześcijańskie korzenie, zwrócił uwagę Benedykt XVI.

Ojciec Święty 1 kwietnia przyjął na audiencji uczestników międzynarodowego seminarium o Procesie Bolońskim. Jak poinformowało Radio Watykańskie, jego tematem było "Dziedzictwo kultury i wartości akademickie europejskich uniwersytetów jako podstawa atrakcyjności Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego".

Ojciec Święty, zwracając się do przybyłych na audiencję gości, przypomniał stały wkład Kościoła w tożsamość kulturową Europy, również w zakładanie szkół i uniwersytetów w różnych miastach europejskich. Wśród nich wymienił też Kraków. Zwrócił uwagę, że istoty ludzkiej nie można nigdy poświęcać dla sukcesów w nauce i technice. - Z biblijnej koncepcji człowieka Europa wzięła to, co najlepsze w jej humanistycznej kulturze, ucząc szacunku dla godności osoby ludzkiej, która jest źródłem niezbywalnych praw - powiedział, cytując słowa Jana Pawła II z adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Europa".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg