Polska w rocznicę

Bicie dzwonów oznajmiło Polakom godzinę śmierci Jana Pawła II. O 21.37 w świątyniach, na ulicach i placach w modlitewnej zadumie wspominano Jana Pawła II.

Znicze i świece zapłonęły w miejscach upamiętniających papieża Polaka oraz w oknach.

Nad Krakowem rozległ się głos "Zygmunta" - dzwonu, który bije w najważniejszych dla Polski i Kościołach chwilach. Do młodzieży zgromadzonej pod "papieskim oknem" przemówił Benedykt XVI za pośrednictwem telebimu.

Za pomocą specjalnego telemostu uczestnicy czuwania pod "papieskim oknem" w Krakowie mogli połączyć się z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra. Bezpośrednio po transmisji przemówienia Benedykta XVI, kard. Stanisław Dziwisz - zwracając się po polsku do młodych z Polski, Włoch i całego świata - wezwał ich do wierności Janowi Pawłowi i do dźwigania krzyża.

- Jan Paweł II uśmiecha się do nas z nieba i powierza nas Bogu, Pasterzowi dusz i całego świata - powiedział kard. Dziwisz.

- Droga życia Jana Pawła II od zamachu na placu św. Piotra, a zwłaszcza ostatnie tygodnie przed śmiercią, to była prawdziwa droga krzyżowa, którą szedł w najściślejszym zjednoczeniu z Chrystusem - powiedział kard. Dziwisz. Przypomniał liczne spotkania Ojca Świętego z młodzieżą. - Miłe mu były te wasze odwiedziny. Dodawały mu sił i entuzjazmu do świadczenia o Chrystusie współczesnemu człowiekowi - podkreślił.

- Młodzieży Jana Pawła II, pozostań mu zawsze wierna, pozostań wierna jego miłości, pozostań wierna krzyżowi Chrystusa - powiedział.

Na zakończenie kard. Dziwisz pobłogosławił zebranych krzyżem - relikwią, który trzymał Ojciec Święty w Wielki Piątek na tydzień przed swoją śmiercią.

Wcześniej kilkadziesiąt tysięcy ludzi przeszło w Drodze Krzyżowej ulicami Krakowa. Nabożeństwo, któremu przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, rozpoczęło się przy kolegiacie św. Anny, a zakończyło przy Pałacu Arcybiskupów pod "papieskim oknem". Kolejno członkowie duszpasterstw akademickich Krakowa nieśli krzyż, który Jan Paweł II trzymał w Wielki Piątek ubiegłego roku, na tydzień przed swoją śmiercią. Na jednym z ostatnich odcinków Drogi Krzyżowej krzyż niósł premier Kazimierz Marcinkiewicz.

Rozważania do poszczególnych Stacji czytał kard. Stanisław Dziwisz. Były to teksty napisane przez Jana Pawła II na Drogę Krzyżową w Koloseum w Wielki Piątek 2000 r.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg