Watykan: Wizyta ad limina biskupów Kamerunu

Papież przyjął na audiencjach prywatnych 4 biskupów z Kamerunu. Konferencja episkopatu tego zachodnioafrykańskiego kraju rozpoczęła wizytę ad limina Apostolorum, która potrwa do przyszłej środy (13-22.03).

Kamerun ma powierzchnię półtora razy większą od Polski. Jedna czwarta 17-milionowej ludności należy do Kościoła katolickiego. Liczni są też protestanci różnych wyznań. Z niechrześcijan obok wyznawców religii tradycyjnych obecni są muzułmanie. Kraj odkryty pod koniec XV wieku (1472) przez Portugalczyków należał do nich nominalnie aż do początków XIX stulecia (1837). Jednak właściwą kolonizację prowadzili od drugiej połowy XIX wieku Niemcy, a po nich Francuzi i Anglicy. Kraj uzyskał niepodległość na początku lat 60 ubiegłego stulecia. Językami oficjalnymi są tam francuski i angielski, a używa się licznych języków lokalnych.

Ewangelizację Kamerunu rozpoczęli w latach 80. XIX wieku prawie równocześnie misjonarze katoliccy i protestanccy. Pierwsza diecezja w stołecznym Jaunde powstała w roku 1955. Wtedy też został wyświęcony pierwszy kameruński biskup. Jan Paweł II odwiedził ten kraj dwukrotnie – w roku 1985 i 1995. On też mianował w 1988 roku pierwszego tamtejszego kardynała. Został nim obecny arcybiskup Duali, Christian Tumi. Episkopat liczy dziś 24 biskupów.

Wśród nich jest dwóch misjonarzy polskich: oblat Maryi Niepokalanej Eugeniusz Juretzko i fideidonista z diecezji przemyskiej Jan Ozga. Sytuację społeczno-polityczną Kamerunu uważa się za spokojniejszą niż w wielu innych krajach afrykańskich. Jednak i on dotknięty jest takimi plagami jak korupcja, konflikty plemienne, przemoc czy łamanie praw człowieka.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama