Co będzie robił Benedykt XVI na Jasnej Górze?

Znane są już główne punkty majowej pielgrzymki papieża Benedykta XVI na Jasną Górę.

Jak poinformował o. Piotr Polek, podprzeor Jasnej Góry, papież Benedykt XVI przybędzie do Częstochowy o godz. 17.30, w piątek dnia 26 maja 2006 r.

W trakcie jasnogórskiego oczekiwania i przygotowania do spotkania z papieżem, już o godz. 15.00 na Szczycie rozpocznie się Msza św. Tej Eucharystii będzie przewodniczył kard. Zenon Grocholewski z Watykanu, prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego.

O godz. 17.30 papież ma przybyć śmigłowcem na lądowisko w pobliżu Jasnej Góry. Następnie przejedzie samochodem do klasztoru, przed wejście do kaplicy Cudownego Obrazu.

Ojciec Święty przejdzie przez kaplicę przed sam ołtarz z Cudownym Obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej. Nastąpi uroczyste odsłonięcie Obrazu. Papież Benedykt XVI zostanie powitany przez gospodarzy miejsca. W Kaplicy, przed cudownym Obrazem Matki Bożej papież spędzi kilka minut na osobistej modlitwie. Towarzyszyć Mu będzie modlitwa zebranych w Kaplicy przedstawicieli życia konsekrowanego - zakonników i sióstr zakonnych wraz z Konsultą Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich i Żeńskich w Polsce.

Cały przebieg wydarzeń mających miejsce w Kaplicy, wszyscy wierni zgromadzeni na placu pod jasnogórskim Szczytem, będą mogli w tym samym czasie bezpośrednio oglądać na dużych telebimach umieszczonych ponad placem, na wałach klasztoru.

Po nawiedzeniu kaplicy Cudownego Obrazu Ojciec Święty uda się na krótki czas do prywatnego apartamentu wewnątrz klauzury klasztornej.

Ok. godziny 18.00 na jasnogórskim Szczycie rozpocznie się nabożeństwo eucharystyczne. Połączone ono będzie z Liturgią Słowa i śpiewem Litanii Loretańskiej (nabożeństwo majowe). W trakcie tego nabożeństwa papież Benedykt XVI wygłosi do wszystkich zgromadzonych wiernych ok. 20-minutową, specjalną homilię. Całe nabożeństwo ma potrwać ok. 1 godziny. Będzie ono bezpośrednio transmitowane przez TVP.

Po nabożeństwie na Jasnej Górze Ojciec Święty uda się na lądowisko i śmigłowcem odleci do Krakowa.

Wszyscy pielgrzymi przybyli na spotkanie z Papieżem do Częstochowy i zgromadzeni na placu przed Szczytem będą mogli nadal uczestniczyć we wspólnej modlitwie: Różańca św., Apelu Jasnogórskiego o godz. 21.00 oraz całonocnego czuwania połączonego z Mszą św. odprawioną o północy.

Zgodnie z zaleceniami służb porządkowych informujemy, że ze względów bezpieczeństwa w dniu 26 maja wejście w bramy sanktuarium jasnogórskiego i do Kaplicy Cudownego Obrazu dla wszystkich pragnących tego pątników, stanie się znów możliwe już po ok. 2 godzinach od wylotu papieża z Częstochowy.

Paulin o. Piotr Polek jest wiceprzewodniczącym Archidiecezjalnego Komitetu ds. Pielgrzymki Ojca Świętego Benedykta XVI na Jasna Górę. Komitet ten powołał specjalnym dekretem w dn. 12 stycznia br. metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. Zadaniem kościelnego komitetu jest przygotowanie programu Pielgrzymki i czuwanie nad jej przebiegiem.

«« | « | 1 | » | »»