Jak zostać właścicielem papieża?

Poznańska spółka chce umieszczać napis "Pokolenie JP2" na kartach do gry, perfumach, okularach przeciwsłonecznych, torbach plażowych, bidonach i podkładkach pod myszy - poinformowała Rzeczpospolita.

Według Rzeczpospolitej takie między innymi przedmioty znalazły się we wniosku o rejestrację znaku

Po pierwszych publikacjach na jej temat Pokolenie JP2 spółka z. o.o. zamieściła na swoich stronach internetowych oświadczenie, w którym stwierdza, że Rzeczpospolita nie zrozumiała jej dobrych intencji.

Spółka na razie sprzedaje niebieskie opaski na rękę i kubki z napisem "Pokolenie JP2". Paweł Rydzyński, wiceprezes spółki, nie widzi w tym nic złego. Tłumaczy, że jak zarobi pieniądze, to się nimi podzieli za pośrednictwem swojej fundacji.

Rydzyński mówi, że opaski rozprowadzał też za darmo podczas światowych Dni Młodzieży w Kolonii i na Lednicy. Ojciec Jan Góra, organizator lednickich spotkań, jest zaskoczony: - To obrzydliwe. Ja też jestem z pokolenia Jana Pawła II i chciałbym swobodnie używać tej nazwy. Jeśli ktoś chce mieć ją na wyłączność, to nawet jeżeli chce część pieniędzy przeznaczyć na fundację, to już nie jest szlachetne - mówi dominikanin.

Pomysł krytykuje też dr Andrzej Cehak z zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, której patronował polski papież.

- Od takich działań jak to poznańskie trzeba się dystansować. To zawłaszczanie osoby i idei papieża. Rejestrację znaku towarowego odczuwam jako dysonans pomiędzy wartościami, jakie wiążą się z osobą Jana Pawła II, a komercjalizacją życia - mówi gazecie dr Andrzej Cehak.

Od pomysłu spółki dystansuje się również poznańska kuria metropolitalna. - Nazwa Pokolenie JP2 nie może być używana w celu osiągnięcia zysku - uważa ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik kurii.

Czy to wystarczy, by napis "Pokolenie JP2" nie pojawił się na kartach do gry? - zastanawia się Rzeczpospolita.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama