Włoski sędzia Ferdinando Imposimato, który prowadzi śledztwo w sprawie zamachu na Jana Pawła II, przyjedzie w lutym do Polski. Chce zbadać dokumenty Instytutu Pamięci Narodowej na ten temat.
Imposimato był jednym z pierwszych, którzy przesłuchali Alego Agcę po postrzeleniu Jana Pawła II na placu św. Piotra w 1981 r. Kiedy śledztwo zostało zakończone, prawnik postanowił sam rozwikłać tajemnicę zamachu na Jana Pawła II.
Do Polski chce przyjechać, by zapoznać się z dokumentami, jakie na temat zamachu ma w swoich archiwach IPN. – Prezes Instytutu obiecał mi pomóc – mówi ŻW Imposimato. Twierdzi, że za zamachem na papieża stali ci sami ludzie, którzy planowali zabicie Lecha Wałęsy.
Cenna wiedza Agcy
Włoski sędzia chce też jak najszybciej ponownie spotkać się z samym Agcą, który w tym tygodniu ma zostać wypuszczony z tureckiego więzienia. W ostatnich miesiącach zostały ujawnione nowe dokumenty z archiwum Stasi w sprawie zamachu. Wynika z nich, że za zamachem stało radzieckie KGB posługujące się służbami bułgarskimi. Po publikacji dokumentów Imposimato domagał się wszczęcia ponownie śledztwa. Był przesłuchiwany w tej sprawie przez włoskich deputowanych.
– Agca posiada cenną wiedzę odnośnie nie tylko samego zamachu, ale także przygotowań do niego. Wie również, kto go organizował – wyjaśnia Imposimato. Sędzia chce też spytać o osoby, które mogły być powiązane ze zleceniodawcą zamachu. – Jestem głęboko przekonany, że prawda na temat zamachu na Jana Pawła II ujrzy światło dzienne – przekonuje.
Modlitwy Jana Pawła II
Wyposzczenie na wolność Agcy wzbudziło emocje w Kościele. Watykański sekretarz stanu kardynał Angelo Sodano podkreślał, że nikt nie uprzedził Stolicy Apostolskiej o tych planach. – O wszystkim dowiedzieliśmy się z agencji prasowych – mówił Sodano.
Abp Stanisław Dziwisz, wieloletni sekretarz Jana Pawła II, powiedział dziennikowi „Corriere della Sera”, że Jan Paweł II ciągle modli się za Agcę w niebie. – Ja także się za niego modlę – dodał metropolita krakowski.
Życie Agcy zagrożone
– To jest normalne, że tacy ludzie wracają po odsiedzeniu kary do społeczeństwa – tłumaczył bp Tadeusz Pieronek. Przypomniał, że Alemu Agcy przebaczył sam papież Jan Paweł II dwa lata po zamachu, kiedy odwiedził go w więzieniu, a Stolica Apostolska wyraziła zgodę na wszystkie procedury zmierzające do jego uwolnienia.
– To był agent wynajęty do zamordowania papieża. Nie powinien być zwolniony z więzienia – uważa z kolei Raymond Flynn, przyjaciel Ojca Świętego i były ambasador USA w Watykanie. Światowa prasa podkreśla, że po wyjściu na wolność życie Agcy ze względu na to, że zna tajemnicę zamachu, może być zagrożone.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.