Włoski sędzia Ferdinando Imposimato, który prowadzi śledztwo w sprawie zamachu na Jana Pawła II, przyjedzie w lutym do Polski. Chce zbadać dokumenty Instytutu Pamięci Narodowej na ten temat.
Imposimato był jednym z pierwszych, którzy przesłuchali Alego Agcę po postrzeleniu Jana Pawła II na placu św. Piotra w 1981 r. Kiedy śledztwo zostało zakończone, prawnik postanowił sam rozwikłać tajemnicę zamachu na Jana Pawła II.
Do Polski chce przyjechać, by zapoznać się z dokumentami, jakie na temat zamachu ma w swoich archiwach IPN. – Prezes Instytutu obiecał mi pomóc – mówi ŻW Imposimato. Twierdzi, że za zamachem na papieża stali ci sami ludzie, którzy planowali zabicie Lecha Wałęsy.
Cenna wiedza Agcy
Włoski sędzia chce też jak najszybciej ponownie spotkać się z samym Agcą, który w tym tygodniu ma zostać wypuszczony z tureckiego więzienia. W ostatnich miesiącach zostały ujawnione nowe dokumenty z archiwum Stasi w sprawie zamachu. Wynika z nich, że za zamachem stało radzieckie KGB posługujące się służbami bułgarskimi. Po publikacji dokumentów Imposimato domagał się wszczęcia ponownie śledztwa. Był przesłuchiwany w tej sprawie przez włoskich deputowanych.
– Agca posiada cenną wiedzę odnośnie nie tylko samego zamachu, ale także przygotowań do niego. Wie również, kto go organizował – wyjaśnia Imposimato. Sędzia chce też spytać o osoby, które mogły być powiązane ze zleceniodawcą zamachu. – Jestem głęboko przekonany, że prawda na temat zamachu na Jana Pawła II ujrzy światło dzienne – przekonuje.
Modlitwy Jana Pawła II
Wyposzczenie na wolność Agcy wzbudziło emocje w Kościele. Watykański sekretarz stanu kardynał Angelo Sodano podkreślał, że nikt nie uprzedził Stolicy Apostolskiej o tych planach. – O wszystkim dowiedzieliśmy się z agencji prasowych – mówił Sodano.
Abp Stanisław Dziwisz, wieloletni sekretarz Jana Pawła II, powiedział dziennikowi „Corriere della Sera”, że Jan Paweł II ciągle modli się za Agcę w niebie. – Ja także się za niego modlę – dodał metropolita krakowski.
Życie Agcy zagrożone
– To jest normalne, że tacy ludzie wracają po odsiedzeniu kary do społeczeństwa – tłumaczył bp Tadeusz Pieronek. Przypomniał, że Alemu Agcy przebaczył sam papież Jan Paweł II dwa lata po zamachu, kiedy odwiedził go w więzieniu, a Stolica Apostolska wyraziła zgodę na wszystkie procedury zmierzające do jego uwolnienia.
– To był agent wynajęty do zamordowania papieża. Nie powinien być zwolniony z więzienia – uważa z kolei Raymond Flynn, przyjaciel Ojca Świętego i były ambasador USA w Watykanie. Światowa prasa podkreśla, że po wyjściu na wolność życie Agcy ze względu na to, że zna tajemnicę zamachu, może być zagrożone.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.