Gdzie będzie Papież?

Specjalny wysłannik Watykanu będzie dziś i jutro ustalał szczegóły majowej wizyty Benedykta XVI w Polsce.

Papież-Niemiec chce odwiedzić m.in. obóz Auschwitz, co urasta do rangi symbolu.

Alberto Gasbarri przylatuje dziś do Polski, by odwiedzić miejsca, które niedawno wizytował zespół rządu i Episkopatu. Do pielgrzymki (25-28 maja) zostało mało czasu, więc prace nad jej przygotowaniem nabierają tempa.

Nam udało się ustalić, że Ojciec Święty odprawi tylko dwie uroczyste msze święte. ­ Msze dla milionów wiernych będą w Warszawie i na krakowskich Błoniach ­ mówi ks. Kazimierz Sowa, który czuwał nad organizacją pielgrzymek Jana Pawła II. ­ Nawiedzenia Wadowic, Oświęcimia i Częstochowy będą mieć oprawę bardziej kameralną i symboliczną ­ dodaje kapłan.

Świadectwo dla świata

Ogromnie ważną dla polsko-niemieckiego pojednania będzie wizyta papieża - Niemca w Muzeum Obozu Auschwitz Birkenau. W 1995 r. Jan Paweł II jako pierwszy papież w historii odwiedził obóz i modlił się tu za jego ofiary.

­ Benedykt XVI, który podkreśla ciągłość myślenia i oceny zjawisk historycznych swego poprzednika, który jest Niemcem, i na którym ciąży poczucie tragedii, jaką jego naród spowodował światu, po prostu musi tam zawitać z modlitwą ­ uważa były szef polskiego MSZ i więzień obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu Władysław Bartoszewski.

Jego zdaniem wizyta Benedykta w Auschwitz będzie mieć doniosłe polityczne znaczenie, także międzynarodowe. ­ Papież został też zaproszony do Ziemi Świętej przez przywódców Izraela, gdzie żyje najwięcej potomków tych, którzy w Oświęcimiu zginęli. Po wizycie w obozie będzie na pewno życzliwie przyjęty w Izraelu. Będzie głośno o samym fakcie, że był w Oświęcimiu i modlił się tutaj ­ dodaje Władysław Bartoszewski.

– Każdy punkt pielgrzymki to jakby osobne zaproszenie. To do papieża należy ostateczna decyzja, czy wszystkie z nich przyjmie ­ tłumaczą osoby zaangażowane z organizację wizyty. ­ Dopóki Watykan nie ogłosi oficjalnego programu, wszystko może się zmienić, nawet liczba dni spędzonych w Polsce ­ potwierdza ks. Robert Nęcek, rzecznik Kurii Arcybiskupiej w Krakowie. ­ Niemniej obecność papieża na Błoniach, w Łagiewnikach i na Wawelu można traktować z dużą pewnością ­ dodaje.

Z Warszawy na południe

W stolicy Benedykt XVI spotka się także z prezydentem, premierem i częścią episkopatu, ale nie będzie nocować w Warszawie. Miastem, które ugości papieża i zapewni mu polski dach nad głową, ma być Kraków. Stamtąd papież będzie odwiedzać Oświęcim i Wadowice.

­ Po wizycie Alberto Gasbarri przygotuje dla papieża szczegółowy raport, ale oficjalnego programu pielgrzymki możemy oczekiwać dopiero wiosną ­ tłumaczy ks. Robert Nęcek. Wizyta Benedykta XVI w Polsce będzie jego pierwszą – poza Światowymi Dniami Młodzieży – pielgrzymką zagraniczną.


Alberto Gasbarri

59-letni dyrektor administracyjny Radia Watykańskiego odpowiada za organizację wszystkich papieskich podróży. Jest pierwszym świeckim, który piastuje to stanowisko.

Ostatnio funkcję tę sprawował biskup Renato Boccardo, a wcześniej odpowiedzialnym za organizację pielgrzymek był ojciec Roberto Tucci – obecnie kardynał – emerytowany dyrektor generalny Radia Watykańskiego.

Alberto Gasbarri pomagał im obu nieprzerwanie od 1982 r., przygotowując kolejne podróże apostolskie Jana Pawła II, a obecnie Benedykta XVI.

«« | « | 1 | » | »»