Siostra major

Siostrę Teresę Rumian, która przez cały pontyfikat Jana Pawła II pełniła posługę w domu papieskim, minister obrony narodowej awansował do stopnia majora rezerwy.

Została też uhonorowana okolicznościowym medalem "Pro Memoria", przyznawanym przez kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Siostra Rumian urodziła się 7 listopada 1925 roku w Racibowicach w powiecie krakowskim. Jest absolwentką Akademii Medycznej wydziału farmacji.

W czasie II wojny światowej i w okresie powojennym uczestniczyła w walkach o niepodległość Polski.

We wrześniu 1953 r. została wcielona do wojska na przeszkolenie. Po miesiącu otrzymała stopień porucznika.

Po przeszkoleniu w październiku 1953 r. wstąpiła do zakonu Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (sercanki) w Krakowie.

Od 1967 r., pracowała w Kurii Krakowskiej u boku metropolity, abp. Karola Wojtyły. W 1978 r. pojechała z kardynałem Wojtyłą do Rzymu na konklawe. Po wyborze go na papieża pozostała z nim tam przez cały jego pontyfikat.

W 2004 r. siostra Rumian otrzymała awans na kapitana.

- Traktuję obecny awans jako wyraz wdzięczności dla Ojca Świętego Jana Pawła II, który tak bardzo ukochał Polskę, czemu wielokrotnie dawał wyraz, co mogę poświadczyć osobiście pełniąc służbę u boku papieża przez 27 lat - powiedziała siostra Rumian po otrzymaniu awansu.

Dodała, że kiedy po zakończeniu przeszkolenia wojskowego oświadczyła, że wstępuje do zakonu, dowództwo powiedziało jej, że wojsko traci tak dobrego oficera, który mógłby w wojsku zrobić karierę.

«« | « | 1 | » | »»