Rozpoczęły się negocjacje z dwoma oferentami, którzy złożyli formalne oferty kupna od Rona Balamutha wadowickiej kamienicy, w której mieścił się dom rodzinny Jana Pawła II - dowiedziała się PAP od mecenasa Mirosława Klebera, pełnomocnika właściciela.
Temat negocjacji jest podjęty. Wymieniam informacje z dwoma oferentami - powiedział prawnik.
Formalne oferty kupna domu rodzinnego Jana Pawła II za pośrednictwem kancelarii prawniczych złożyli: krajowa spółka giełdowa oraz osoba fizyczna z południa Polski. Oferenci nie występują wspólnie, a ich oferty są od siebie niezależne.
Kleber powiedział, że dotychczas nie wpłynęła do niego trzecia oferta, o której wspominał mu w rozmowie telefonicznej Ron Balamuth. Oferent z Polski wystąpił bezpośrednio do właściciela nieruchomości, który skierował go we wtorek go do swego reprezentanta.
Prawnik przyznał, że miał też "jeden lub dwa telefony od osób, które pytały, w jaki sposób trzeba złożyć ofertę". Udzieliłem informacji, czyli mogę się spodziewać, że dziś bądź jutro taka oferta też wpłynie. Oby tak się stało - powiedział.
Oferenci, którzy rozpoczęli już negocjacje, deklarowali, iż w przypadku kupna domu zachowany zostanie jego religijny charakter. Balamuth zapewnił dziennikarzy, że jego rodzina chce, aby także po sprzedaży budynek w Wadowicach utrzymał swój dotychczasowy charakter - miejsca pamięci o polskim papieżu, i że osoba lub instytucja, która kupi ten dom, będzie musiała publicznie zadeklarować utrzymanie takiego charakteru obiektu.
Balamuthowie - Rozalia i Yechiel - nabyli kamienicę w 1911 roku. Dom mieści się tuż przy wadowickim rynku, obok bazyliki Ofiarowania Najświętszej Marii Panny. Ma powierzchnięáokoło 500 m kw.
Rodzice Jana Pawła II - Karol i Emilia Wojtyłowie - wraz z 13- letnim synem Edmundem zamieszkali w tym domu w 1919 r. Zajmowali dwa pokoje z kuchnią na pierwszym piętrze. 18 maja 1920 r. urodził się ich syn, Karol.
Po śmierci matki w 1929 r. rodzina zajmowała pokój z kuchnią. Latem 1938 roku Wojtyła senior wraz z synem Karolem opuścili Wadowice i przeprowadzili się do Krakowa. Obecnie w domu mieści się muzeum Jana Pawła II, które otwarto 18 maja 1984 roku - w 64. rocznicę urodzin papieża.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.