Osoba konsekrowana daje współczesnemu człowiekowi świadectwo, że jego prawdziwym przeznaczeniem jest Bóg.
Przypomniał o tym papież, spotykając się w Watykanie z osobami konsekrowanymi diecezji rzymskiej. Reprezentowały one zakony i zgromadzenia, stowarzyszenia życia apostolskiego, instytuty świeckie i nowe formy życia konsekrowanego obecne na terenie Wiecznego Miasta. Jak poinformował przybyły na audiencję kardynał Camillo Ruini, wikariusz generalny diecezji rzymskiej, jest w niej 23.000 zakonnic, 4.500 zakonników. Ponadto obecni są liczni członkowie takich wspólnot, jak stowarzyszenia życia apostolskiego czy instytuty świeckie.
Benedykt XVI zwrócił uwagę, że w Rzymie przebywają też liczni zakonnicy i zakonnice z Afryki, Ameryki Łacińskiej i Azji, często odbywający studia, a równocześnie uczestniczący w misji lokalnego Kościoła. Obecność osób konsekrowanych jest tu cennym świadectwem powszechności Ludu Bożego. Ojciec święty wskazał na potrzebę wierności na co dzień podjętym zobowiązaniom: modlitwie i słuchaniu Słowa Bożego, służbie ludziom, nauce Kościoła, sakramentom pojednania i Eucharystii. Podkreślił szczególną wartość życia wspólnotowego. Realizowanie go ukazuje, że Ewangelia przemienia międzyludzkie relacje, a miłość nie jest utopią.
„Kościół potrzebuje waszego świadectwa. Potrzebuje życia konsekrowanego odważnie i twórczo odpowiadającego na wyzwania obecnych czasów. Wobec szerzenia się hedonizmu wymaga się od was odważnego świadectwa czystości, które wyraża serce znające piękno i cenę miłości Boga. Wobec żądzy pieniądza, dziś tak szeroko dominującej, wasze życie skromne i gotowe do służby najbardziej potrzebującym przypomina, że Bóg jest prawdziwym bogactwem, które nie przemija. Wobec indywidualizmu i relatywizmu, skłaniających ludzi, by byli sami dla siebie jedyną normą, wasze życie braterskie, zdolne do koordynacji, a zatem do posłuszeństwa, potwierdza, że opieracie na Bogu swoje urzeczywistnienie” - powiedział papież do osób konsekrowanych diecezji rzymskiej.
„Tryptyk Augustiański” zostanie premierowo wykonany 22 listopada.
„Głos Kościoła nadal ma znaczenie, kontynuujmy promocję pokoju”.
Dziś rano zadzwonił do Papieża Mahmud Abbas, prezydent Państwa Palestyńskiego.
Przy tej okazji zwrócił uwagę na nieocenioną rolę modlitwy osób starszych.