Stan diecezji, problemy społeczno-ekonomiczne, bieda dotykająca polskie społeczeństwo oraz ekumenizm - to niektóre tematy, o których Benedykt XVI rozmawiał z polskimi biskupami
Przed południem 24 listopada Ojciec Święty spotkał się z hierarchami z Wrocławia, Legnicy, Świdnicy i Gdańska. Po południu przyjął biskupów z Pelplina, Torunia, Gniezna i Włocławka. W sumie papież spotykał się z 19. biskupami z Polski, którzy odbywają wizytę „ad limina Apostolorum” czyli do „progów apostolskich”.
Kolejną grupę biskupów Benedykt XVI przyjmie na audiencji w piątek 25 listopada. Dzień później spotka się z całą pierwszą grupą polskich biskupów na zbiorowej audiencji i wygłosi do nich przemówienie. Oczekuje się, że Papież poruszy w nim tematy związane z sytuacją Kościoła w Polsce i stojącymi przed nim wyzwaniami. Przed rozpoczęciem wizyty wszyscy biskupi wysłali do Watykanu sprawozdania o stanie kierowanych przez siebie diecezji. Obecnie w Rzymie przebywa pierwsza 32-osobowa grupa polskich biskupów. Na jej czele stoi metropolita wrocławski, abp Marian Gołębiewski.
- Mogliśmy z Papieżem porozmawiać jak z wielkim przyjacielem, a zarazem Pasterzem całego Kościoła - powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim ordynariusz świdnicki. Bp Ignacy Dec podkreślił, że rozmowa przebiegała w bardzo spokojne i serdecznej atmosferze. - Ojciec Święty pytał mnie o stan diecezji, o to ilu mamy wiernych, interesował się powołaniami oraz działalnością seminarium. Interesowały go też problemy społeczne. Pytał się o rolnictwo, przemysł, zatroskany był bezrobociem. Wspomniał, że jest to problem który dotyka boleśnie także tereny wschodnich Niemiec - mówił po spotkaniu z Benedyktem XVI bp Ignacy Dec. Ordynariusz świdnicki podkreślił, że Papież przypomniał, iż powinnością Kościoła jest udzielanie pomocy ludziom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji i budzenie nadziei. Papież pytał też o obecność w poszczególnych diecezjach wspólnot niekatolickich i o stan ekumenizmu. Z kolei abp Tadeusz Gocłowski podkreślił, że biskupi przybywają do Rzymu nie tylko po to by zdać relację Ojcu Świętemu, ale również by zaczerpnąć żywej wiary obecnego Piotra i przenieść ją na teren swych diecezji i całej Polski. Bp Stefan Cichy zaznaczył, że grono następców Apostołów przybywa do Rzymu by modlić się u grobów św. Apostołów Piotra i Pawła. Podkreślił zarazem, że wizyta służy poznaniu poszczególnych kongregacji, a co za tym udzie najbliższych współpracowników Ojca Świętego. Wyraził podziw dla doskonałego przygotowania prefektów poszczególnych kongregacji na spotkanie z polskimi biskupami. Jak dodał, nie tylko chętnie słuchają składanych im relacji, ale zadają też pytania dotyczące konkretnych problemów. Bp Cichy wskazał, że te rozmowy w kongregacjach są niezwykle ubogacające.
Wśród 19 polskich biskupów, z którymi spotkał się 24 listopada Benedykt XVI byli metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski ze swym poprzednikiem kard. Henrykiem Gulbinowiczem oraz biskupem pomocniczym Edwardem Janiakiem, metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski i biskup pomocniczy Ryszard Kasyna oraz biskup senior Zygmunt Józef Pawłowicz, biskup legnicki Stefan Cichy oraz biskup pomocniczy tej diecezji Stefan Regmunt i biskup-senior Tadeusz Rybak, a także biskup świdnicki Ignacy Dec. Po południu Papież przyjął metropolitę gnieźnieńskiego abpa Henryka Muszyńskiego z biskupami pomocniczymi Wojciechem Polakiem i Szczepanem Wesołym, Jana Bernarda Szlagę z Pelplina, Andrzeja Wojciecha Suskiego z Torunia wraz z biskupem pomocniczym Józefem Szamockim, biskupa Włocławka Wiesława Alojzego Meringa oraz biskupa pomocniczego Stanisława Gębickiego i biskupa seniora Bronisława Dembowskiego.
28 listopada do Rzymu przybędzie druga grupa polskich biskupów. Przewodniczyć jej będzie metropolita krakowski abp Stanisław Dziwisz. Na czele trzeciej i ostatniej grupy polskich biskupów w dniach od 12 do 17 grudnia stanie kard. Józef Glemp.
Ostatnia wizyta „ad limina Apostolorum” miała miejsce w 1998 roku. Jest z nią związane składanie papieżowi przez biskupów diecezjalnych – formalnie co 5 lat – sprawozdania o stanie powierzonej sobie diecezji. Wizyta „ad limina” – obok audiencji u Ojca Świętego – przewiduje odwiedziny w poszczególnych dykasteriach watykańskich. Biskupi nawiedzają też rzymskie bazyliki większe gdzie sprawują liturgię. W piątek 25 listopada o godzinie 8:00 odprawią Mszę Św. przy grobie Jana Pawła II w grotach watykańskich.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.