Watykan: 19 polskich biskupów i Benedykta XVI

Stan diecezji, problemy społeczno-ekonomiczne, bieda dotykająca polskie społeczeństwo oraz ekumenizm - to niektóre tematy, o których Benedykt XVI rozmawiał z polskimi biskupami

Przed południem 24 listopada Ojciec Święty spotkał się z hierarchami z Wrocławia, Legnicy, Świdnicy i Gdańska. Po południu przyjął biskupów z Pelplina, Torunia, Gniezna i Włocławka. W sumie papież spotykał się z 19. biskupami z Polski, którzy odbywają wizytę „ad limina Apostolorum” czyli do „progów apostolskich”.

Kolejną grupę biskupów Benedykt XVI przyjmie na audiencji w piątek 25 listopada. Dzień później spotka się z całą pierwszą grupą polskich biskupów na zbiorowej audiencji i wygłosi do nich przemówienie. Oczekuje się, że Papież poruszy w nim tematy związane z sytuacją Kościoła w Polsce i stojącymi przed nim wyzwaniami. Przed rozpoczęciem wizyty wszyscy biskupi wysłali do Watykanu sprawozdania o stanie kierowanych przez siebie diecezji. Obecnie w Rzymie przebywa pierwsza 32-osobowa grupa polskich biskupów. Na jej czele stoi metropolita wrocławski, abp Marian Gołębiewski.

- Mogliśmy z Papieżem porozmawiać jak z wielkim przyjacielem, a zarazem Pasterzem całego Kościoła - powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim ordynariusz świdnicki. Bp Ignacy Dec podkreślił, że rozmowa przebiegała w bardzo spokojne i serdecznej atmosferze. - Ojciec Święty pytał mnie o stan diecezji, o to ilu mamy wiernych, interesował się powołaniami oraz działalnością seminarium. Interesowały go też problemy społeczne. Pytał się o rolnictwo, przemysł, zatroskany był bezrobociem. Wspomniał, że jest to problem który dotyka boleśnie także tereny wschodnich Niemiec - mówił po spotkaniu z Benedyktem XVI bp Ignacy Dec. Ordynariusz świdnicki podkreślił, że Papież przypomniał, iż powinnością Kościoła jest udzielanie pomocy ludziom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji i budzenie nadziei. Papież pytał też o obecność w poszczególnych diecezjach wspólnot niekatolickich i o stan ekumenizmu. Z kolei abp Tadeusz Gocłowski podkreślił, że biskupi przybywają do Rzymu nie tylko po to by zdać relację Ojcu Świętemu, ale również by zaczerpnąć żywej wiary obecnego Piotra i przenieść ją na teren swych diecezji i całej Polski. Bp Stefan Cichy zaznaczył, że grono następców Apostołów przybywa do Rzymu by modlić się u grobów św. Apostołów Piotra i Pawła. Podkreślił zarazem, że wizyta służy poznaniu poszczególnych kongregacji, a co za tym udzie najbliższych współpracowników Ojca Świętego. Wyraził podziw dla doskonałego przygotowania prefektów poszczególnych kongregacji na spotkanie z polskimi biskupami. Jak dodał, nie tylko chętnie słuchają składanych im relacji, ale zadają też pytania dotyczące konkretnych problemów. Bp Cichy wskazał, że te rozmowy w kongregacjach są niezwykle ubogacające.

Wśród 19 polskich biskupów, z którymi spotkał się 24 listopada Benedykt XVI byli metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski ze swym poprzednikiem kard. Henrykiem Gulbinowiczem oraz biskupem pomocniczym Edwardem Janiakiem, metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski i biskup pomocniczy Ryszard Kasyna oraz biskup senior Zygmunt Józef Pawłowicz, biskup legnicki Stefan Cichy oraz biskup pomocniczy tej diecezji Stefan Regmunt i biskup-senior Tadeusz Rybak, a także biskup świdnicki Ignacy Dec. Po południu Papież przyjął metropolitę gnieźnieńskiego abpa Henryka Muszyńskiego z biskupami pomocniczymi Wojciechem Polakiem i Szczepanem Wesołym, Jana Bernarda Szlagę z Pelplina, Andrzeja Wojciecha Suskiego z Torunia wraz z biskupem pomocniczym Józefem Szamockim, biskupa Włocławka Wiesława Alojzego Meringa oraz biskupa pomocniczego Stanisława Gębickiego i biskupa seniora Bronisława Dembowskiego.

28 listopada do Rzymu przybędzie druga grupa polskich biskupów. Przewodniczyć jej będzie metropolita krakowski abp Stanisław Dziwisz. Na czele trzeciej i ostatniej grupy polskich biskupów w dniach od 12 do 17 grudnia stanie kard. Józef Glemp.

Ostatnia wizyta „ad limina Apostolorum” miała miejsce w 1998 roku. Jest z nią związane składanie papieżowi przez biskupów diecezjalnych – formalnie co 5 lat – sprawozdania o stanie powierzonej sobie diecezji. Wizyta „ad limina” – obok audiencji u Ojca Świętego – przewiduje odwiedziny w poszczególnych dykasteriach watykańskich. Biskupi nawiedzają też rzymskie bazyliki większe gdzie sprawują liturgię. W piątek 25 listopada o godzinie 8:00 odprawią Mszę Św. przy grobie Jana Pawła II w grotach watykańskich.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg