Benedykt XVI skierował zaproszenie do zwierzchnika greckiej Cerkwi prawosławnej, arcybiskupa Aten Christodoulosa.
Dowiadujemy się o tym z opublikowanego listu papieża do kardynała Jean-Louis Taurana. Kardynał bibliotekarz Kościoła Rzymskiego udał się do Aten w związku z oficjalną prezentacją faksimile Menologium cesarza Bazylego II, bizantyjskiego rękopisu z X wieku, przechowywanego w Watykanie. Wydanie wiernej reprodukcji słynnego manuskryptu z żywotami świętych, bogato ilustrowanego miniaturami, opublikowała wspólnie Biblioteka Watykańska i grecki Kościół prawosławny.
Ojciec święty wyraża radość z coraz większej współpracy Kościoła katolickiego z Cerkwią grecką. Przekazując przez kardynała Taurana serdeczne pozdrowienia jej zwierzchnikowi, przypomina wizytę swego poprzednika w Grecji, złożoną przed 5 laty. Jana Pawła II podejmował tam arcybiskup Christodoulos.
Benedykt XVI pisze, że z radością przyjąłby go teraz w Rzymie, by wspólnie z nim ogłosić osiągnięcie nowego etapu na drodze pojednania i współpracy między katolikami a prawosławnymi. Wyraża pragnienie intensyfikacji ufnych, braterskich relacji między nimi. „Będziemy w ten sposób mogli – pisze papież – pomóc narodom europejskim w potwierdzaniu ich chrześcijańskich korzeni i wspólnie głosić Chrystusową Dobrą Nowinę współczesnemu światu, który tak bardzo jej potrzebuje”.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.