W Bazylice Watykańskiej odbyła się beatyfikacja 8 hiszpańskich męczenników. Byli to: José Tapies Sirvant i 6 innych księży z diecezji Urgel w Katalonii oraz siostra María de los Ángeles Ginard Martí.
Wszyscy oni ponieśli śmierć za wiarę w roku 1936, podczas hiszpańskiej wojny domowej. Mszy beatyfikacyjnej przewodniczył kard. José Saraiva Martins, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
Na zakończenie uroczystości do bazyliki przybył papież. Mówiąc siedmiu katolońskich księżach podkreślił, że „złożyli życie w ofierze w czasie prześladowań religijnych w Hiszpanii za swą wierność kapłańskiej posłudze, pełnionej z wielkim oddaniem w powierzonych im wspólnotach parafialnych. Dając świadectwo swemu kapłaństwu i przebaczając prześladowcom oddali życie, wołając na cześć Króla Wszechświata”.
Benedykt XVI przypomniał też postać siostry Marii de los Angeles. Papież podkreślił, że „nowa błogosławiona, urodzona w diecezji Majorka i należąca do sióstr Zelatorek Kultu Eucharystycznego, poniosła męczeństwo w Madrycie podczas tego samego prześladowania. Oddana w pełni Bogu w życiu zakonnym, długie godziny poświęcała na adorację Najświętszego Sakramentu, nie zaniedbując posługiwania wspólnocie. W ten sposób przygotowywała się, by ofiarować swe życie jako najwyższy wyraz miłości do Chrystusa”.
W czasie mszy beatyfikacyjnej homilię wygłosił kard. Saraiva Martins. Przypomniał w niej, że XX wiek nazwano „stuleciem męczenników”. Nawiązał do ostatniej posynodalnej adhortacji apostolskiej Jana Pawła II Ecclesia in Europa. Jest tam wezwanie, „aby nigdy nie został zapomniany ten wielki znak nadziei, jaki stanowią tak liczni świadkowie wiary chrześcijańskiej, którzy żyli w ostatnim stuleciu zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie. Potrafili oni zrealizować w swym życiu Ewangelię mimo wrogości i prześladowań, często aż po najwyższą próbę przelania krwi”. „Kościół – dodał prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych – odpowiada dziś na to wezwanie, by nigdy nie zapominać męczenników minionego stulecia. Umieszcza ich na świeczniku”.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.