Najstarszy chór świata u Papieża

„Regensburger Domspatzen", czyli chłopięcy chór katedralny z Ratyzbony wystąpi w Watykanie z dwoma koncertami.

Pierwszy dedykowany Benedyktowi XVI odbędzie się 20 października o godz. 18:00 w Auli Pawła VI. Obok Papieża koncertu wysłuchają uczestnicy XI Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów.

Na program kocertu składają się utwory Palestriny, Mendelssohna Bartholdy’ego, Mozarta, Liszta, Hansa Pfitznera, Verdiego, Wagnera oraz ks. Georga Ratzingera – brata papieża. Wśród wykonawców jest chłopięcy chór katedralny z Ratyzbony, „Regensburger Domspatzen”, pod dyrekcją Rolanda Büchnera. Brat Ojca Świętego kierował nim przez 30 lat, aż do roku 1994. Obecny dyrygent jest jego bezpośrednim następcą. Ponadto wykonawcami są: orkiestra filharmonii z Monachium i chór Athestis pod dyrekcją Christiana Thielemanna. Koncert transmitowany będzie przez regionalne stacje radiowe i telewizyjne z Bawarii i Saarlandu.

Jeszcze większym wydarzeniem będzie koncert chóru chłopięcego z Ratyzbony w Kaplicy Sykstyńskiej, która bardzo rzadko gości tego typu wydarzenia kulturalne. Występ „Regensburger Domspatzen” w Kaplicy Sykstyńskiej od dawna był marzeniem ks. Georga Ratzingera. Na koncercie dedykowanym Benedyktowi XVI w sobotę 22 października wykonane zostaną utwory Johanna Singenbergera, Lorenzo Perosiego, Palestriny, Josefa Rheinbergera, Antona Brucknera, Felixa Mendelssohna Bartholdy’ego i oczywiście również dzieła brata papieża.

„Regensburger Domspatzen”, to najstarszy chór chłopięcy świata, istniejący już ponad tysiąc lat. Powstał w roku 976, kiedy biskup Ratyzbony Wolfgang założył szkołę i powierzył jej uczniom śpiew liturgiczny w katedrze. Chór zdobył wiele międzynarodowych nagród i często koncertował za granicą – między innymi w Polsce.

Koncerty zostały zorganizowane pod patronatem prezydenta Niemiec Horsta Köhlera i burmistrza Monachium Christiana Ude.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama